Yazı Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 09:41
 
YEREL SEÇİME DOĞRU..
İlyas Özdemir
ilyasozdemir@karadenizhaber.com.tr
 
 

Yerel seçimi genel seçimden ayrı değerlendirmek lazım..Parti her zaman önemlidir ama özellikle küçük il ve ilçelerde yerel seçimler de adayın insanlarla bire bir kurduğu diyalog  ve samimiyet önem arz etmektedir..

 

Vatandaş karşısındaki adaya baktığında kendine benzeşecek bir takım yönleri onda görmeli..Kendini toplumdan soyutlamış..insanlara tepeden bakan..insanların içine çıkmayan..kendini olağan üstü gören..sadece aday adayı iken düğünlere cenazelere giden insanları küçük yerdeki seçmenler tespit ediyor ve oy vermiyor..Bu saydığımız durum içinde olan aday arkadaşlarımızın yerelde oy alması çok zordur..

 

İl de yada ilçede yaşamayıp yerel seçim zamanı büyük şehirlerden gelip ben adayım diye ortaya çıkanlar parti gücüne sığınarak seçimi almaya çalışıyorlar ama o rüzgar artık bitti bana göre..O bölgenin havasını solumamış..insanlarla hiçbir ortak yanı yok..Kimsenin işini görmemiş..O bölgenin insanına her hangi bir fayda sağlamamış tepeden inme.. ben geldim beni seçin denmesi bana göre hoş bir durum değildir.. Kişisel olarak ben bu duruma karşıyım.

 

Seçim bölgesinde yaşayan esnaf veya memur ya da o bölgede çalışmış emekli olmuş biri bana göre dışarıdan gelecek prof.Dr dan daha iyidir..En azından insanları tanır..kim ne durumda bilir..kime nasıl yardımcı olması gerektiğini bilir..Dışarıdan gelen aday vatandaşı tanıyana kadar bir dönem bitmiş oluyor..

 

Sinop ili bana göre hizmet noktasında hak ettiği yerde değil..Sinop bir dönem belediye de iktidar şansını yakaladı fakat çeşitli nedenlerden dolayı o fırsat  iyi değerlendirilemedi..

 

Yeni dönemde İyi bir isimle yola çıkarak samimi bir şekilde çalışma olursa başarı yakalanabilir..Önceki dönemler gibi aday belirleyip parti içinde ikiye bölünürse Ak partinin belediyeyi alma şansı bulunmamaktadır..Mevcut başkan haliyle az da olsa yıpranmış oluyor..Zafiyet olan konuları yerinde ve anlamlı bir şekilde seçmene yansıtılırsa başarılamaz diye bir şey söz konusu olmaz..

 

Sinop un yapısını hepimiz biliyoruz..az çalışmakla bu iş bitirilemez..iyi bir adayla çok ama çok mücadele etmek lazım..

 

Ayancık a gelince mevcut belediye başkanımız millet vekilliği için istifa etti..Genel merkez  belediye encümenlerin den bir arkadaşımızı başkan yaptı..

 

Ayancık ta belediye başkan adayı olacak arkadaşımız da  yukarıda saydığımız özelliklere haiz olması gerekiyor..Vatandaş aslında seçilmişten çok şey beklemiyor..Bir iş söylediğinde olumlu yada olumsuz kendisine geri dönülmesini istiyor..Her işin yüzde yüz olmayacağını vatandaşta biliyor aslında..Vatandaşa  tamam yaparız hallederiz deyip işini görmediğiniz  için ve kendisine sonuç bilgisi verilmediği için bozuluyor..Ben çocuk muyum ki başkan beni her yanına gittiğimde atlatıyor diyor..Biz bu sızlanmaları vatandaştan bir çok kez duyduk..

 

Oysa ağabey ya da abla bu iş olumsuz..ya da bu iş olumlu..Veya bu konu üzerinde ben çalışma yaptırayım telefonunuzu bırakın size dönüş yapalım..Konuyu sonuçlandırınca..zamanı varsa başkan..Zamanı yoksa sekreterine arattırıp konu ile ilgili vatandaşı bilgilendirse işi bitirmiş olacak..Sonuç olarak vatandaş samimiyet bekliyor..

 

Ayancıkta iyi bir aday belirlenir ve yerel siyaset metal yorgunluğunu üzerinden atıp canı gönülden iyi bir çalışma olursa Ak parti belediyeyi kaptırmamış olur..

 

Genel seçimler gibi Ankara nasıl olsa çalışıyor..Genel başkanımızda olduktan sonra bu iş bitmiştir mantığı ile devam edilirse..Siyasi olarak on beş yıllık birikimi çöpe atmış olursunuz..

 

Mevcut başkan arkadaşımız ticaret erbabı ve insanların tanıdığı bir insan..Bana göre dışarıdan gelecek prof.Dr iyidir..Bu bölgenin insanını tanır ve halinden anlar..Bu kısa dönemi çok iyi değerlendirmeli..Ekibini iyi kurmalı..toplumun her anlamda kabul ettiği insanları etrafında çoğaltmalıdır..

 

Bunu yazarken illa bu arkadaşımız aday olsun anlamında demiyorum yanlış anlaşılmasın..Partinin belirleyeceği ve insanlarla daha iyi iletişim halinde olan başka adaylarda ortaya çıkabilir..Bunun kararını ilçe teşkilatı ve genel merkez.. aday adaylarını çeşitli süzgeçlerden geçirerek verecektir…

 

Sonuç olarak bu ülke hepimizin..Kim bu ülkeye bir çivi çakarsa veya çakmak için yola düşerse bizim baş tacımızdır..

 

Ülkemiz için ve milletimiz için kim güzel hizmetler yapacaksa Allah onların önlerini açsın ve onlara koltuklar nasip olsun..İşe yaramayan koltuğu dolduramayıp insanlara yük olacak insanlara da  bu makamlar nasip olmasın..

 

Tüm okuyucu ve takipçilerimize sevgi ve saygılarımı sunarım..

 
Etiketler: YEREL, SEÇİME, DOĞRU..,
Yorumlar
Haber Yazılımı