Yazı Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 21:46
 
VEZİRKÖPRÜ SOĞAN VEBALİ
Mehmet Kuzubaş
mehmetkuzubas@karadenizhaber.com.tr
 
 

Sevgili dostlar, bugün yine zülfüyare dokunacağım. Vezirköprü, Karadeniz Bölgesi'nde denizden 80 kilometre içeride, ılıman iklimde, sulanabilen yaklaşık 100 bin dekar münbit araziye sahip, iklim olarak da narenciye hariç her türlü sebze ve meyvenin yetiştirilebildiği, geçimi tarım ve hayvancılığa dayalı bir ilçe.

 

Ancak devletin trilyon lira harcayarak yapmış olduğu sulama tesisleri maalesef amacına uygun çalışmamaktadır. Vatandaş bölünmüş tarım arazisinde hala buğday ve ayçiçeği ekmekte, sulanan arazi israf edilmektedir.

 

Bugün soğanın 5-6 lira, patatesin 3-4 lira, domatesin 10 lira olduğu ülkemizde, Vezirköprü çiftçisi de soğan pahalı diye ağlamaktadır. Sizce burada bir çelişki yok mudur? Ülkemizde maalesef çiftçinin elindeki soğan 1-2 liraya zor satılırken şehirde yaşayan tüketici 5-6 liraya almaktadır. Bu ayrı bir handikap ama esas bizi üzen, sulanabilir arazisi olduğu halde pazardan 5 liraya soğan alıp evine götürürken acınan çiftçimizle ilgilidir.

 

Sulanabilir arazisi olduğu halde Vezirköprü'de de 1 dekar yerden 4 ila 5 ton soğan alabilecek ve kilosunu 1 liraya dahi satsa bir dekar yerden 4-5 bin lira kazanabilecekken Vezirköprü çiftçisi soğanı ekmemektedir.

 

Sorarım sizlere, bu kusur kimdedir? Vezirköprü çiftçisini aydınlatmak, bilgilendirmek için gerek devletin kuruluşu olan Tarım Müdürlükleri; gerekse çiftçinin kendi teşkilatı, dekar başına çiftçiden para alan, o paradan nemalanan Ziraat Odası bu konuya neden değinmemektedir? Bu kuruluştaki yöneticiler -kusura bakmasınlar- vebal altında değiller midir?

 

Aklı başında insanlar olarak biz her şeyi devletten mi beklemeliyiz?

 

Sayın Cumhurbaşkanımız, üretim üretim diye bağırırken, biz çiftçiyi bilgilendirmeyip çiftçinin ekip biçmeden hazır yeme hastalığına yakalanmasi sebep olarak, niye sihirli değneklerden medet ummak durumundayız?

 

Son cümle; yetkililer toplanalım bir araya, pahalı dediğiniz her şeyi kendimiz üretelim. Bu ülkenin refahı için, gelecek nesiller için, rahmetli Sakıp Sabancı'nın dediği gibi üretelim, üretelim, üretelim! Allah aşkına! Üretelim kendimiz için, üretelim gelecek nesiller için, çocuklarımız ve torunlarımız için üretelim.

 

Herkesi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

 
Etiketler: VEZİRKÖPRÜ, SOĞAN, VEBALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı