Yazı Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 17:27
 
UNESCO ve VEZİRKÖPRÜ
Uğur YAZICI
uguryazici@karadenizhaber.com.tr
 
 

Yaklaşık iki ay kadar önce Bafra kuş cennetini ziyaret etmek nasip oldu gerçekten büyük şehir belediyesi ve diğer kamu kuruluşları güzel çalışmalara imza atmışlar. 

 

Alanı bisiklet ve elektrikli araçlarla dolaşmak serbest gözlem kuleleri alana hakim kurulmuş ve gezi yolları yapılmış kısacası doğa ve medeniyet güzel bir şekilde birleştirilmiş. Her kezin gidip görmesi gereken bir doğa turizim alanı oluşturulmuş mutlaka gezi rotalarına eklenmeli.


  Gelelim asıl konumuza Bafra kuş cenneti için UNESCO Dünya Mirası listesine girmek için müracat edilmiş ve ilk sonuç alınmış Bafra Kuş Cenneti UNESCO Dünya Mirası geçiçi listesine  ismini yazdırmış.


  Artık Bafra Kuş Cenneti hakkında  dünyadaki bütün insanlar bilgi sahibi Sağır Sultan dahi Bafra Kuş Cennetin var olduğunu duymuş.


   Doğa güzellikleri, Şahin Kaya Kanyonu , Vezirköprü Evleri , Nerik Kalıntıları ve daha bir çok güzellikleri ile ilçemizde UNESCO Dünya Mirası Listesinde bir çok güzelligi ile yer alabilir ve bu güzelliklerini tüm dünyaya tanıtıp göstere bilir. Yani bizim ilçemizde Sağır Sultan duymuş ve bilmiş olur. 

 

Çok sevdiğim ve sık sık gidip ziyaret ettiğim Safranbolu ile Vezirköprü'nün tarihi mirası birbirine çok benzer Safranbolu'da Tokatlı Kanyonu ,Safranbolu Evleri ile kendini dünyaya göstermiş. Vezirköprü ilçemizde Şahinkaya Kanyonu , Vezirköprü Evleri ile Safranbolu ile aynı kaderi yaşaya bilir . Ancak turizim gastronomi ile desteklenir ve yöresel ürünlerle bezenilirse başarı kaçınılmaz olur.


  Yani en lezzetli tarımsal ürünlerle tat ve lezzet şöleni oluştura bilirsek sonuç harika olur diye düşünüyorum.
 Kısacası UNESCO Dünya Mirası Listesine girmek ilçe turizminin ve turizm yatırımlarının önünü açacak Vezirköprü ilçemizi dünyaya duyuracaktır. 


  O vakit ilçe sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları,yerel belediye , yatırımcı ve  hizmet sektörü ortak bir çatı altında hareket etmeli ve ortak akılla Vezirköprü ilçemizi UNESCO Dünya Miras Listesine yerini alması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.


  
  Saygılarımla.

 
Etiketler: UNESCO, ve, VEZİRKÖPRÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı