Yazı Detayı
29 Kasım 2018 - Perşembe 11:47
 
SOKAĞIN SESİ İYİ DİNLENMELİ
Ferdi Katılmış
ferdi.katilmis@karadenizhaber.com.tr
 
 

Yine yeniden seçim heyecanının en üst seviyelerde yaşanacağı günlerin içerisindeyiz..  Ülke gündemi kadar heyecanlı bir seçim sürecinin yaşandığı şehrimizde ki, gelişmeleri ve izlenimlerimizi aktarmak benim için de ayrı bir zevk açıkçası..


Küçük bir kıssa ile başlayalım..

 

Memleketin herhangi bir köyünde yaşayan ve çok zengin olan Rüstem ağa, Allah’ın ona verdiği nimetler karşısında hayırlı işler yapar ve ibadetlerini noksansız yerine getirmeye çalışırmış. Bir gün köyde yangın çıkmış ve Rüstem ağanın tüm malvarlığı da yangında kül olmuştur. Yangını söndürdükten sonra Rüstem ağa kendini can havliyle dışarı atmıştır.. ve tam o sırada da ezan okunmaktadır..  Etraftakiler, ”kalk ağa olan oldu. Ezan okunuyor. Hadi namaza gidelim” demişlerdir.. Fakat olduğu yerde öylece uzanan ağa; ”yangın çıktı tüm varlığım kül oldu. Bende küstüm, namaza da gelmiyorum” diye cevap vermiştir..

 

Yani şu günlerde, menfaati bitenlerin isyan ve küsmelerini bizlerde böyle işitmekteyiz.
Özellikle geçen Cuma günü adayın kim olduğu yönünde ki yanlış bilgi paylaşımlarından sonra yaşanan ve “kral öldü, yaşasın yeni kral” sözüne çokta yakışacak nitelikte olan hızlı dönüşleri de hayretler içinde izlemiştik.. Bol manevraların yaşandığı o günü hatırlatmak istedim sadece..

 

Neyse olur öyle şeyler.. 


Biz gelelim kendi konumuza..


Geçtiğimiz hafta iktidar partisinin belediye başkan adayı açıklanmış ve bu karar kimi kesimlerce sevinç ile kimilerince de büyük kızgınlıkla karşılanmıştı..

 

Tabi bu haleti ruhiye, dava anlayışından ziyade makama yakınlık veya uzaklıkla alakalı bir tavır olarak açıklanabilir.

 

Birde taban ile yönetim yapısının değiştiğini düşünen iktidar partisi seçmeni var. Bu kesim şimdiden, kurucusu oldukları partiden uzaklaştırıldıklarını düşünmeye başlamışlar bile. Aleni bir şekilde ifade etmeseler de seçimde tepki gösterebilecek kadar büyük bir karamsarlığa düşmüş durumdalar. Henüz açıklamanın sıcak olması nedeniyle tepkileri doğal tavırlardır diye yorumlayabiliriz. İktidar partisinde her seçim dönemi öncesi görmeye alışkın olduğumuz bu dönüşler hep yaşanmıştı. ilerleyen günlerde ki barış çabalarıyla  bunu sandığa yansıtmış ve  başarılı da olmuştular. Seçime 4 ay kaldığı göz önünde bulundurulunca, bu sürenin uzun olduğu, yine aynı sonucun ortaya çıkacağı ve birlikteliğin sağlanacağı kanaati de toplumda ağır basmakta..

 

Diğer bir konu ise iktidarın aday tanıtım programı öncesi yaşanılanlardı. Cumartesi günü aralarında şehrimizin de bulunduğu aday tanıtım programı gerçekleştirildi. Tanıtım programı kapsamında tamda adayın sahneye çıkması esnasında belediye başkanı ve milletvekilinin sahnede yer almadığı tek il Bayburt oldu zannedersem...
Zaten bir vekilli tek şehiriz..

 

Nitekim birçok platformda zaten eksik temsil edilen ve küçüklüğüyle her ortamda dalga konusu olan memleketimizin, iktidar tanıtım programında da sadece üç kişiyle sahnede temsil edilmesi, partili partisiz herkesçe, yeniden sahipsizliğimizi ve ne kadar küçük olduğumuzu getirdi aklımıza.. 


Bu olayın sebeplerini araştırdığımızda da milletvekilinin görüşü alınmadan adayın belirlendiği, vekil beyin de bu şekilde tavır koyduğu bilgisi var. Yine ilerleyen günlerde bu konuda nasıl bir gelişme yaşanacak birlikte göreceğiz.. 

 

Yine demiştik, bu seçim diğerlerinden farklı olarak biraz daha isimler üzerinden şekillenecek gibi. İktidar partisi adayı kadar muhalefet partisinin adayını da merakla bekleyeceğiz...


Ayni iddiayı yinelemek istiyorum..


Buna paralel olarak bugünlerde vatandaşta; muhalefetin adayı kim olacak sorusunu yöneltip duruyor etrafına.. Memlekette gittiğimiz hemen hemen her ortamda siyaset konuşuluyor. Ortak söylem ise rüzgarın bu sefer biraz daha muhalefet partisi tarafından estiği yönünde..

 

Güçlü bir aday ile başa baş bir yarış olur hatta biraz daha fazla çalışma ile seçim alınabilir yorumunu yapanlar da var. Bakalım muhalefet partisi bu süreci iyi idare edebilecek mi?


Muhalefet partisi aday adaylık başvuruları, Bayburt siyasetine ilerleyen günlerde hareketlilik kazandıracaktır. Kamuoyunda da birçok isim konuşulmakta. Özellikle her kesimden seçmenin oyunu alabilecek bir aday ile seçime gireceği düşünülen muhalefet partisinde, il başkanının açıklamaları da bu doğrultudaydı.. İktidar partisinde ki çatlak seslerden ötürü oluşan karamsarlık halini fırsata çevirmek isteyen muhalefet partisinin atacağı adımları kamuoyu da merakla bekleyecektir. 

 

Bayburt’ta ikinci parti konumunda olan Milliyetçi Hareket Partisinin dışında, İyi parti ve Saadet partisi de seçimde iddialı olabilecekleri adaylar ile seçime katılmak isteyeceklerdir.. Kamuoyuna “bizde varız” mesajını vermek adına yine ilerleyen günlerde çeşitli girişimlerde bulunacaklardır diye düşünüyorum.. 

 

31 mart yerel seçimlerinin Bayburt tarihinin en çekişmeli ve renkli seçimlerinden biri olacağı daha bugünden belli..

 

Ve kesinlikle sokağın sesi iyi dinlenmeli..

 

İlerleyen günlerde memleketimizde ki siyasi hareketlilikten sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz..

 

Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere esen kalın..

 
Etiketler: SOKAĞIN, SESİ, İYİ, DİNLENMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı