Yazı Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 21:13
 
SOĞAN VE PATATESİN ÇÖZÜMÜ
Mehmet Kuzubaş
mehmetkuzubas@karadenizhaber.com.tr
 
 

 

SOĞAN VE PATATESİN ÇÖZÜMÜ

 

Sevgili dostlar; patates ve soğan konusunda bu yıl ciddi manada mesai harcadık.

 

Hükümetimiz piyasadaki spekülatif hareketleri önlemek için hem ithalatı serbest etti hem de üreticiden direkt alıp, tanzim satış yoluyla tüketiciye ulaştırdı.

 

 Bu başlangıçta güzel ama yeterli değil.

 

Bu ay soğan, patates, fasulye, nohut ve mercimeğin ekilme zamanı. 

Nacizane benim önerim şeker pancarında olduğu gibi Tarım Kredi Kooperatifleri veya Toprak Mahsulleri Ofisi kanalıyla çiftçiye örneğin:

“Kardeşim soğanın, patatesin kilosunu 1 liradan alacağım, 1.5 liraya tüketiciye satacağım; fasulyenin,  nohutun kilosunu 5 liraya alacağım, 6 liraya satacağım ve mercimeğin, pirincin kilosunu 4 liraya alacağım 5 liraya satacağım.” deyip çiftçiyle ne kadar ekeceğine dair karşılıklı taahütleşmeli.

 

Ben de ne kadar üreticeğimi,  sonunda ne kazanacağımı bilirim. Satış garantisi de olduğu için adam gibi üretir, hem zarar etmem hem üç aşağı beş yukarı kar ederim. Tüketicinin de yıl boyu aynı fiyattan temel gıdaya ulaşması sağlanmış olur.

 

Kimse kusura bakmasın, geçen sene soğana 2.5 liraya toptan aldığınız 6 liraya tüketiciye verdiniz. Peki bu yıl ne olacak? Herkes para ediyor diye soğan ekecek, 40-50 kuruşa dahi satamayacak. Bir sonraki sene yine kimse ekmeyecek. Bu kısır döngü bu şekilde devam edecek.

 

Bir an önce bu planlama yapılmalı. Devletimiz bu regülatör görevini yapmak zorundadır vesselam.

 

Bu vesilelerle ilgilileri göreve çağırıyor  ve herkese saygılar sunuyorum.

 
Etiketler: SOĞAN, VE, PATATESİN, ÇÖZÜMÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı