Yazı Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 10:31
 
SEÇMEN-SEÇİLEN-ELEŞTİREN ve BİR YIL
Fatih Kaplan
fatihkaplan@karadenizhaber.com.tr
 
 

Seçen ve seçilenlerin buluşma ve hesaplaşma noktası olan seçim sandıkları kaldırılalı bir yıla yakın bir zaman oluyor. Tabi ki sandık ortadan kalkınca da seçim öncesi vaat ve sözler konuşulmaya başlanıyor. Bununla beraber henüz geliştiremediğimiz ve dozajını ayarlamayı bilemediğimiz; ‘Eleştiri Kültürünü’ de yanlış kullanıyoruz. Mesela; 

 SEÇMENLER:

  Bir kesim seçmen sandığa giderken memleket işlerini ve gidişatını düşünüp şahsi çıkarlarını ve nefsini, hırsını bir kenara koyup sandığa gidiyor ve kararını veriyor. İktidara gelenin küçük hatalarını görmezden gelmeye çalışıp memleket için büyük işlere girişmesini bekliyor. Eleştiri zamanı gelince verilen sözlerle yapılan işlerin mukayesesini yapıp ona göre bir daha ki seçimde kararını veriyor. Her hangi bir şahsi çıkarı olmadığı içinde karar vermekte pek zorlanmıyor ve eleştirilerini hakkaniyetle yapıyor.

  Küçük bir azınlık olan bir başka seçmen kitlemiz ise oy vermeye giderken, verdiği oyun sadece kendimizi bağlamadığının ve seçim sonuçlarına etki edecek reyimizin tüm memleketi ilgilendirdiğini unutuyoruz. Sandığa giderken şahsi çıkarlarımızı ön plana alıp memleketin ne kazanıp ne kaybedeceğini hesap etmeden ‘Acaba ben ne kazanırım?’ mantığıyla hareket edip, seçime giren adaydan olmadık işler istiyoruz. Verilen sözler yerine getirilme aşamasında şahsi çıkarı yerine getirileceği zaman oy verdiği insandan daha mükemmel birinin yaratılmadığını her tarafta anlatmaya çalışıyor. Eh bir de verilen sözler yerine getirilmezse… İşte o zaman oy verdiği insanı en acımasızca eleştirenler bunların içinden çıkıyor.

  SEÇİLEN:

  Hükümdar değil, hizmetkâr olduğunu unutmamalı.

   Seçim öncesinde bazı adaylar ve yandaşları ‘kazanmak için her yol mubahtır’ sözünü kendilerine düstur bilip her türlü sözü verip bir türlü kazanıyorlar. İşlerin kazanınca bitmediğini de kazandıktan sonra anlıyorlar. Kimisi bu yükü kaldırabiliyor kimisi de bu yükün altına eziliyor. Bazen seçim döneminde dile getirdikleri yanlışları kendileri göz göre yapabiliyor çoğu zaman da bunu siyasi bir dille izah etmeye çalışıyorlar. Aslında her seçilen adayın bilinçaltında yatan şahit oldukları yanlışların düzelmesi gerektiği yolunda çalışmalar yapmaktır. Maalesef yandaşları ve yardakçıları, etraflarını çeviren dümencileri onları yanlış yönlendirip kendi şahsi çıkarları uğruna seçilenin etrafına duvar örmeyi adet ediniyorlar.

  Yardakçıların yaptığı ilk iş seçmen-seçilen ikilisinin irtibatını koparmak ve seçmenden gelen şikâyetleri seçilene bildirmemek oluyor. Bunun yapılması ise seçmenin despotların elinde kalmasına yol açmak olduğunu sadece ve sadece kendileri biliyorlar. Hâlbuki ünlü siyaset adamı Nizam’ül Mülk Siyasetname isimli eserinde; “Hükümdar halktan uzaklaşınca o yörede halka zulüm başlar…” diyerek bunun tespitini yüzyıllar önce yapmıştır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber halk istediği an kendini idare edene derdini açmakla beraber şikâyetlerini de dile getirebilmektedir. Devletin başı bile kaç türlü istek-şikâyet hattını halktan kopmamak için kurmuştur.

  Yardakçılar ve yandaşlar seçilen sayesinde halka hükümdarlık taslamasın.

  Son söz seçilen halkla ne kadar içli dışlı olursa seçmen-seçilen rahat eder. Bunun aksi durumlarda seçmen, seçilenden, seçimde hesap sorar. Hesabı da yardakçı değil baştaki öder. Yardakçı da hemen ‘eski kral öldü yaşasın yeni kral’ demeye başlar.

  ELEŞTİRENLER:

  Seçileni eleştirmek kolay fakat seçilene süre tanımak lazımdır. En azından bir yıl seçileni eleştirmemek sadece ona yardımcı olmak gerekir. Bir yıl boyunca seçilenin; ‘ben bilmiyorum, ben tanımıyordum, ben anlamamışım vb.’ sözler söylemesi doğaldır. (bir yıl dolunca bunları söylemesi ise gaflettir.) Zira seçilenin yanlışını sadece kendisi değil tüm memleket ödemektedir. Eleştirirken ahlak kurallarını hiçe saymamalı seçileni uyarı niteliğinde eleştirmeliyiz. Hani derler ya; “İlla edep illa edep.”

  Seçilen de eleştirilere kulak vermeli eleştirenin yaptığı tenkit ve ikazları değerlendirmelidir. Yandaş ve yardakçılar tabi oldukları, halktan ayırdıkları, sırça köşklerde ağırlamaya çalıştıkları hükümdarlarının eleştirilmesine azami ölçüde sinirlenirler ve eleştirenin üzerine giderler ki kendi rahatları bozulmasın isterler. İşte seçilen bu yandaş ve yardakçılarına azami derecede dikkat etmelidir. Bunlar despotluklarını tabi oldukları sayesinde yapar ve tabi olduklarını da ilk onlar hançerleyip satmaya çalışırlar. Unutulmasın ki taş uzaktan değil yakından gelir ve etkili olur. Can yakar.

  Son söz olarak Allah seçilenlere güç kuvvet versin. Seçenler verdikleri oyu seçilenin başına kakmasın. Eleştirenler zamanı ve üslubu iyi kullansın. Seçilenler de; verdikleri sözü tutsun, verdiği sözü unutmasın, meydanlarda yanlış olarak haykırdığını kendisi yapmasın, halktan uzaklaşmasın…

  Fatih KAPLAN

 

 
Etiketler: SEÇMEN-SEÇİLEN-ELEŞTİREN, ve, BİR, YIL,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
11 Şubat 2020
ETNİK IRKÇILIK İYİLİK GETİRMEZ
03 Şubat 2020
ETRAFIMIZDAKİ ATEŞ ÇEMBERİ VE BİZ
27 Ocak 2020
DEPREM OLMASI ŞART MI?
17 Ocak 2020
SARIKAMIŞ ve ENVER ATA’YA GECİKMİŞ ÖZÜR
07 Ocak 2020
HER İŞİMİZ BÖYLE Mİ OLACAK?
08 Aralık 2019
SİYASETTE İKİ YENİ SORU
25 Kasım 2019
YENİKAPI TOKAT TANITIM GÜNLERİ
17 Kasım 2019
TOKAT CEHALETE TOKAT ATIYOR
11 Kasım 2019
ATATÜRK’Ü SEVMEK YA DA SEVMEMEK
06 Kasım 2019
KIZIL GÜL 1
29 Ekim 2019
TÜRK’ÜN DESTANI: TÜRKİYE CUMHURİYETİ
15 Ekim 2019
KUZEY SURİYE TÜRKMEN CUMHURİYETİ
08 Ekim 2019
AMERİKA NE YAPIYOR BİZ NE YAPIYORUZ?
02 Ekim 2019
DÜNYA BEŞ TEN BÜYÜK MÜ?
23 Eylül 2019
BÜYÜK ŞEYTAN YENİ OYUN PEŞİNDE
16 Eylül 2019
BABACAN VE DAVUTOĞLU NE YAPACAK
11 Eylül 2019
BU KADAR DA OLMAZ
02 Eylül 2019
ÖMER’LERİ BULMAK İÇİN
22 Ağustos 2019
KAYYUMLARDAN SONRA TARAFLAR
20 Ağustos 2019
KHK’ LILARDAN ÖZÜR DİLEYELİM Mİ?
04 Ağustos 2019
KAZ DAĞLARINDAN HEPİMİZ SORUMLUYUZ!
29 Temmuz 2019
OLAĞANÜSTÜ KONGRE Mİ HESAPLAŞMA MI?
22 Temmuz 2019
YENİ HASTANELERDE ESKİ KAFALAR...
15 Temmuz 2019
15 TEMMUZ’DA BAYRAĞIMIZA BU YAPILIR MI?
08 Temmuz 2019
MİLLETTEN ERDOĞAN’A MEKTUP
02 Temmuz 2019
AK PARTİDE BÜYÜK TEMİZLİK BAŞLIYOR MU?
27 Haziran 2019
HERKESE BİR FATURA HESAPTAN KAÇMAYIN AK PARTİ
20 Haziran 2019
SİZCE İKİ KAFADAR BİR PROGRAMDA REZİL OLDU MU?
17 Haziran 2019
İSTANBUL İÇİN TOKATLILAR NE DİYECEK?
10 Haziran 2019
DÜN Kİ KARABASAN BUGÜN MELEK OLUR MU?
27 Mayıs 2019
AMERİKANIN KİRLİ GEÇMİŞİ
20 Mayıs 2019
MİLLİ RUH- MİLLİ MÜCADELE VE MİLLİYETSİZLER
14 Mayıs 2019
HANS’LA HASAN AYNI OLACAK YETİŞ MEHMET BEYİM
09 Mayıs 2019
AMERİKA’DAN TÜRKİYE’YE DEMOKRASİ DERSİ
06 Mayıs 2019
TÜRKİYE ÇEVRİLMEK CUMHUR İTTİFAKI BÖLÜNMEK İSTENİYOR
03 Mayıs 2019
TÜRKÇÜLÜK ALEYHİNDE BULUNANLARI EZECEĞİZ!
29 Nisan 2019
ATATÜRK KİME GÖRE ŞEYTAN
26 Nisan 2019
DÜN BUGÜN ERMENİ TERÖRÜ VE TEHCİR KARARI
21 Nisan 2019
TOPLUMSAL TEPKİ Mİ, TOPLUMSAL AYRIŞMA MI?
16 Nisan 2019
BİZİM OLMAYAN BİZİMKİLER VE BİZ
09 Nisan 2019
SEÇİMLERDE ORGANİZE İŞLER Mİ VAR?
02 Nisan 2019
BÖLGENİN İNCİSİNDEN BÖLGEYE MERHABA
Haber Yazılımı