Yazı Detayı
05 Ocak 2019 - Cumartesi 15:42
 
SIRALAMA HATASININ BEDELİ
Mehmet Kuzubaş
mehmetkuzubas@karadenizhaber.com.tr
 
 

Sıralama Hatasının Bedeli

Sevgili dostlar; biz bazen severken de çalışırken de dinlenirken de sıralamayı hatalı yapıyoruz. Karşılığında bedeli de ağır oluyor. Şöyle ki; dün Kayseri'de köpekler iki tane çocuğu boğuyor. Birisi maalesef hayatını kaybediyor, diğeri ise yaralı. Biz ne yaptık? İnsan sevgisini bıraktık, kedi köpek sevgisine düştük. Hâlbuki fıtratta kedi köpek doğada yaşamak için yaratılmış.

 

 Üreme şekilleri, yaşam tarzları, vücutlarının dayanıklılığı, hepsi doğada yaşamaya uygun. Bir köpek bir batında 6-8 tane yavru verir. Senede 3 defa doğurursa 25 tane yavru yapar. Bunların hepsi yaşarsa köpekler dünyayı istila etmez mi? Sonra köpeği bağlamışsınız zincire, götürmüşsünüz eve; yemesi sizin keyfinize. 

 

Siz köpeğe hizmet etmiyor, kendi egonuzu tatmin ediyorsunuz. Birileri beni hayvan düşmanı ilan edebilir ancak önce insan! Hem de bakıma ihtiyacı olan insan! Hatta dinimiz bunu da sıralamış: önce aile büyükleri, küçükleri, akrabalar, komşular, dindaşlar, baştan sıralayıp gidiyor.

 

 Sonunda önce insan sonra ihtiyaçlı olan hayvan ve tüm canlılar. En yakınımızdaki anne, babaya, kardeşe, yeğene, ihtiyacı olan birine bakmıyoruz. Ayda 200-300 lirayı kedi mamasına veriyoruz. Sizce bu insancıl mı, ego tatmini mi? Son zamanlarda bir Suriyeli kamuoyu var. 

 

Suriyeliler’in Türkiye'ye hangi şartlarda, niçin, nasıl geldikleri belli. Büyük bir bölümü mazlum, mazlumunda mazlumu içinde bunu kötüye kullanan yok mu? Elbette ki var. Hatta bizim içimizdeki bazı suça meraklıların Suriyeli ayağına suç işlediklerini biliyorum.

 

 Dediğim gibi; bir taraftan üç gün yaşayacak kelebek için bir gün öldü diye ya da bir yıl yaşayacak balık için dünyaları karıştıran bizler, yanı başımızda açlıktan ölen insanlara hem de kendi dinimizden insanlara duyarsız kalıyoruz. İlgilenenleri de neredeyse kınıyoruz. Suriyelilerin hatalarını abartarak toplumda linç politikası oluşturmaya çalışanların bir de bakıyorum, acıdır ki, dedeleri 80-100 sene önce aynı şartlarda Türkiye'ye sığınmış. Yer yurt sahibi olmuş ve toplumla kaynaşmış. Bu da acı bir gerçek maalesef.

 

Ülkemin lideri, dünyanın takdir ettiği Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ülkücü camianın lideri, Türklük dünyasının saygı duyduğu Sayın Devlet Bahçeli; bugün ülkemizin beka sorunu var, bırakalım küçük hesapları, devlet olmayınca belediye olsa ne olur, derken bazı küçük beyin illerimiz hala 25 kuruşluk poşet için gündem oluşturmaya çalışmaktadır. Naylon poşet çevreyi kirletiyorsa, dünyadaki örneklerine bakarak hükümet bir karar almış. Yanlışsa düzelir.

 

 Bunun için Türkiye'nin en büyük meselesiymiş gibi dünyayı velveleye vermek hangi akıl ve izana sığar. Sevgili dostlar etrafımızdaki ülkelere baktığımız zaman, gerek Avrupa'daki, gerek Ortadoğu ve Kuzey Afrika, gerek Kafkaslar, etrafımızdaki süper güçlerin ülkemize göz diktiği halde en huzurlu yaşayan ülke biziz.

 

Dünyada kaç kişi kaç şirket var ki hayat pahalılığından, sermaye azlığından, işsizlikten, yolsuzluktan şikâyetçi olmasın. Bunlar da maalesef dünyanın ve ülkemizin gerçekleri. Bu vesilelerle sevgili okurlarıma saygı selamlarımı sunuyorum.

 
Etiketler: SIRALAMA, HATASININ, BEDELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı