Yazı Detayı
03 Haziran 2019 - Pazartesi 00:48
 
RAMAZAN VE BİZ...
Mehmet Kuzubaş
mehmetkuzubas@karadenizhaber.com.tr
 
 

Sevgili dostlar; ramazan ayı boyunca bazı izlenimlerim oldu.

Şöyle ki oruçluyken ekmeğin, suyun kıymetini öğrendik. Özeleştiri yaparak ekmek ve suyu dahi bulamayanların halini anlamış olduk.

Ramazandaki sofra bolluğunu ve bereketini ne kadar abartsak az olduğunu gördük.

Çeşitli davetlere gittik, özellikle davetlerde memleketin ileri gelenlerinin bir sofrada buluşarak, kaynaştığını gördük.

Ancak abartılı sofralar ve israf olan nimetleri görünce içimiz cız etti. 

Gariban sofralarının daha kanaatkar, hakkına razı olan, şükürdar olduğunu gördük.

19 Mayıs 1919'un 100. yılında Samsun'a gittik. Milletin temsilcilerinin iktidarıyla muhalefetiyle bir karede resim çekinmeleri taktireşayan bir görüntüydü. 

Orada üzüldüğüm bir olayı anlatayım. On beş-yirmi tane genç, millet oruçluyken ağızlarında sigara ile "Mustafa Kemal'in askerleriyiz!" diye tempo tutturdu. Bu da oradaki yüz binlerce insanın içinde yakışmayan bir davranıştı. 

Mustafa Kemal'in cumhuriyeti emanet ettiği gençlik bu kişiler değildi. Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan en büyük hakaret bu olsa gerkti. 

Halbuki Mustafa Kemal Atatürk gençliğe; çalışın, öğünün, ülkemizi birlik ve beraberlik içerisinde muasır medeniyetler seviyesine çıkarın diye vasiyet etmişti. 

Dünya'nın bugünki geldiği konjonktürde hepimiz 82 milyon olarak birlik ve beraberlik içinde Mustafa Kemal'in çizdiği yolda bu ülkenin askerleri olmak zorundayız. Ayrımcılık gibi bir lüksümüz olmamalı, olmamalı, olmamalı!

Bu duygularla başta güvenlik kuvvetlerimiz olmak üzere, tüm İslam aleminin Ramazan Bayram,ını tebrik ederim. Bu ülke uğruna şehit olan kardeşlerimize Rabbimden rahmet diler, gazilerimizin sağlığına kavuşmasını dilerim. 

İnşallah bu bayramı, bayram gibi kutlamayı Cenab-ı Hak bize nasip eder. 

Tüm okurlarıma saygı ve sevgiler sunuyorum.

 
Etiketler: RAMAZAN, VE, BİZ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı