Yazı Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 18:22
 
KENEVİRDEN SADECE GÖMLEK OLSA
Uğur YAZICI
uguryazici@karadenizhaber.com.tr
 
 

KENEVİRDEN SADECE GÖMLEK OLSA!

 

Son günlerde halkta ve yerel basında yanlış algılar oluşmakta vay gömlek fabrikası Tekkeköy'e kurulacak vay buraya bir yatırım yapılmayacak gibi algılar oluşmakta.

 

Öncelikle şunu belirteyim 2019-2020 yılları tohum üretim ve tohum çoğaltma dönemi  olacak . 2020 yılından sonra izinli olarak ekebilecek 19 il ve ilçeleri ancak üretime başlaya bilecekler.

 

(Amasya-Antalya-Bartın-Burdur-Çorum-İzmir-Karabük- Kastamonu-Kayseri-Kütahya-Malatya-Ordu-Rize-Samsun-Sinop-Tokat-Uşak-Yozgat- Zonguldak) Ancak yatırıma dönüşmesi 2021 yılını bulacaktır.

 

Şunu net bir şekilde belirteyim kenevirden sadece gömlek yapılmıyor kenevirden otomotiv, tekstil, inşaat, kâğıt, beşeri ilaç ve daha birçok sektörde kullanım alanı mevcut.

 

 Sadece kenevirden gömlek yapılıyor bunun fabrikasında Tekkeköy' de olacak diye bir algı oluşturmaya çalışmak akla izan değil.

 

 KENEVİR üretimi yapacak 19 İl'in her birinde farklı sanayi kuruluşları kurulacak biri gömlek yapacak, biri pantolon yapacak, biri kâğıt yapacak, biri beşeri ilaç yapacak, biri otomobil yedek parçası yapacak, biri dış cephe malzemesi yapacak bu sanayi kuruluşlarının her biri ülkenin farklı bölgelerine kurulacaktır.

 

 Biz bu yatırımı nasıl ilçemize istiyorsak Malatya, İzmir, Zonguldak'ta isteyecektir.

 

Ama Cumhurbaşkanımızın üzerine basa basa ilçemizi zikretmesi boşa değildir kenevir endüstrisi ilçemiz için bir fırsattır ve bu konuda yatırım yapmak isteyen bu konuda rüştünü ispat etmiş Vezir Ağaç gibi bir fabrikanın olması bir avantajdır.

 

Varsın bir ilçede gömlek fabrikası kurulsun, İzmir bölgesinde otomotiv yedek parçaları yapan fabrikalar kurulsun bizim ilçemizde de beşeri ilaç, kâğıt, inşaat malzemeleri üreten fabrikalar kurulsun. Dar görüş ve dar düşüncelerle ilçemizin ve ülkenin önünü tıkamayalım.

 

Saygılarımla.

 

 
Etiketler: KENEVİRDEN, SADECE, GÖMLEK, OLSA,
Yorumlar
Haber Yazılımı