Yazı Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 16:21
 
KENEVİR ÜRETİMİNİN MERKEZİ OLMAK İSTİYORSAK!
Uğur YAZICI
uguryazici@karadenizhaber.com.tr
 
 

  Kenevir üretiminde VEZİR ve NARLI çeşitleri için tescil başvurusu yapılmış süreç devam etmekte . 2019 Kenevir ekim sürecinde üreticiler TİGEM(Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) ile tohum sözleşmesi yapmış şuan tohum alımı devam etmektedir. Süreç ufak tefek sorunlar çıksada devam etmekte. Bu sorunların çözümü açısından aşağıda belirttiğim hususlar üreticiler tarafından konuşulmaktadır .
Bu sorunlar ve cevaplarını acizane vermeye çalışacağım.

1-LİF VE SAP ELİMİZDE KALDI :Geçen yıl kenevir lif'inin pazarlanmasını yapan kimdi unutmayalım . Lif konusunda geçen yıl hiç kimse piyasada yoktu Vezirköprü Belediyesi ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü kenevir lifinin pazarlanmasını yaptı. Unutmayalım bu senede lif ve sap pazarlanması yine yapılacaktır.
2- TOHUM ELİMİZDEN ALINACAK : Unutmayalım hiç kimse olmayan bir şeyi dünyada var etmedi . Devletimizin amacı bu konuda bir tohum standart oluşturmak ve çeşitlerin yabancı çeşitlerle döllenip özelliklerinin bozulmasının önüne geçmek.
3-ÜRETİMİN SADECE NARLI SARAYDA YAPILMASI: Üretimin sadece 2-3 bin  dönümde sırlı kalması hiç bir yatırımı besleye bilecek kapasiteye ulaşamaz. Üretimin artması ve buna dayalı sanayinin hem ilçemize hemde diğer bölgelere kurulması için üretimin artırılması gerekmektedir. Unutmayalım kenevir lif,kozmetik,tıp,otomotiv, inşaat ve daha bir çok alanda ürüne dönüşe bilecek endüstriyel bir üründür bu sektörlerin ihtiyaçları lokal alanlardan karşılanması imkansız bir durum oluşturur.
4- TİGEM TOHUMLARI UYGUN ALIYOR: Unutmayalım ki Cumhurbaşkanımız kenevir konusunu dile getirmeden önce NARLISARAY Mahallesinin yolunu ve keneviri hiç kimse bilmiyordu. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve TİGEM bu konuda öncülük başlattı ortalık karışmaya başladı . Bu konuda devletimizin yanında yer almak ve verdiğimiz tohum taahhütlerini yerine getirmek milli bir borçtur. Unutmayalım kişiler gelip geçicidir. 
5- KENEVİR 2020 YILI ÜRETİM PLANI VE EKİMİ :
 2020 Üretim planlamasında çeşit safiyetinin korunması açısından TİGEM menşei olmayan tohumların ekimi
 konusunda kısıtlamalar getirilmiştir yani artık rast gele tohumlardan kenevir ekimi yapamayacağız .
6- TİGEM TOHUMU BİZLERE FAZLA FİYATTAN SATAR MI?
TİGEM üreticiden aldığı kenevir tohumu , eleyip, kalipre edip tekrar ekmek isteyen üreticilere hiç bir ek ücret talebi olmadan aldığı fiyata tekrar üretiçiye verecektir. 
 Hülasa 2020 üretim sezonu için üretim yapmak istiyorsak devletimiz ile beraber hareket edelim elimizde tohum varsa TİGEM  teslim edip, TİGEM bizlere tekrar vereceği tohumlardan ekimi yapmamız üretim standartı açısından elzem bir durumdur. Aksi bir durumda elindeki tohumu ekmek isteyen üretici ekim yapamayacak veya üretim izni alamayacaktır. Bu durumda elimizde var olan veya ekmeyi planladığımız kenevir tohumları kuş yemi olacaktır.
 Unutmayalım TİGEM tohum sözleşmesi yaparken ve Samsun Tarım İl Müdürlüğü gübre desteği verirken başka hiç kimse vitrinlerde yoktu.
 
Yine Unutmayalım;" zengin olmak istiyorsan devlete 15 dönüm arazinden 3 dönümünü hibe et. Devamınıda yatırım için devlet geri kalanını alacaktır."  Sözünü tasvip etmem . Ancak değerli kenevir üreticileri bu konuda başarılı olmak istiyorsak devletimizin yanında olmalıyız.
Saygılarımla.

 
Etiketler: KENEVİR, ÜRETİMİNİN, MERKEZİ, OLMAK, İSTİYORSAK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı