Yazı Detayı
21 Temmuz 2019 - Pazar 10:42
 
'GENÇ SEÇMEN EĞİLİMLERİ'
Uğur YAZICI
uguryazici@karadenizhaber.com.tr
 
 

Bu yazıda gündemimiz siyaset ve geleceğin seçim renklerini oluşturacak ve  geleceğin hedef seçmenleri gençler. 

 

Ak parti genç seçmeni 2011 yılından itibaren her yıl 1 oranında desteğini geriye çekmiştir. 

 

18-32 yaş aralığından aldığı oy TÜRKİYE ortalamasının altında kalmaktadır. Peki 17 yıllık kesintisiz iktidar döneminde 1998-1999 doğumlu bu gün seçmen olan geçler 17 yıllık iktidarın bütün nimetlerinden faydalanmalarına rağmen neden siyaset tercihleri değişim yönünde bizim göremeyip gençlerin görebildikleri nedir? 

 

Muhalefet partilerinin 17 yıllık iktidar sürecinde Ak Parti kendi döneminde yetişen gençlerden kendi seçmen kitlesini oluşturacak diye korkulu rüyalar görüyorlarken 2011 yılında genç seçmen oy oranı 38 olurken 2019 yılındaki genç seçmen oy oranı 30 gerilemiştir.

 


  1989-1995 yılları arasında her gün gidiş geliş 6 km yol kat ederek 6 yıl boyunca orta ve lise eğitimimi tamamlayan. 1996-2000 yıllarında üniversite eğitimimi harç ödeyerek bitiren bir kişi olarak .


 Günümüz gençleri bizi evimizden alıp okulun kapısına kadar bırakan taşımalı eğitim şansımız hiç olmadı ve öğle yemeği veren bir okulumuz hiç mi hiç  olmadı okul bitince tekrar evimize bizi hiç kimse taşımadı ve bizim dönemimizde babamız üniversite kayıt döneminde cebimize 100 TL koyarsa HARÇ parası 300 TL koyardı . 

 

Kredi yurtlar kurumu toplamda ihtiyacın 10 karşılıya bilirdi kısaca yatacak yurt dahi yoktu ve burs ödemeleri 3-5 ayda bir yapılırdı her gün burs yattı mı ümidi ile banka matik kuyrularında beklerdik. Ülke geneli 35 üniversite vardı 850 bin aday üniversiteye gidebilmek için adeta maraton yapardı.

 


 Gelecek yıllarda seçim sonuçlarını oyları ile etkileyip değiştirecek genç kardeşlerimiz biz siyasiler olarak nerede yanlış yaptık. Sizlerin kalplerine mi Dokunamadık sizlere rüyalar,hayaller mi kurduramadık. Sizlerin akıllarına, hislerine,gözlerine, duygularına mı dokunamadık işleyemedik. 

 

İmkanlar mı verilmedi olanaklar mı kesildi burslarınız mı ödenmedi yoksa sabah okula giderken servis mi sizi almadı veya okulda öğlen yemeği mi verilmedi , bunlar olmadıysa anladım üniversite harç parasını ödeyemediniz bu nedenle kayıt yaptıramadınız bu nedenle kızgınsınız . Olanak ve imkanlarınız bizlerden çok fazla olmasına rağmen biz sizlere neden hitap etmekte dokunmakta soğuk kaldık. 

 


Ben son seçim sonuçlarından ders almamız gerektiğini düşünüyor ve ders almak için yeterince seçim şansımızın olmayacağın görüşündeyim.


Saygılarımla.

 
Etiketler: 'GENÇ, SEÇMEN, EĞİLİMLERİ',
Yorumlar
Haber Yazılımı