Yazı Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 11:17 Bu yazı 326 kez okundu
 
DAMMAM SEYAHATİMİZDE ANILARDA KALANLAR
Mehmet Bilgin
m.bilgin@karadenizhaber.com.tr
 
 

DAMMAM  SEYAHATİMİZDE ANILARDA KALANLAR!!..

 

Proje işi yaptığımız Suudi Arabistan’da birçok kez gittiğimiz Seyahatlerimizin birisinde MIC DAMMAM yerel bir firmada fabrikada kapasite artırım projeleri yaparken yanımızda götürdüğümüz elemanlarla da yaşadıklarımız oluyor anılarımızdan çıkmayan kısaca bunlardan bahsedeceğim sizlere.

 

Ağustos sıcağında yorucu çalışma sonunda otelimize geldik.

 

İş elbiselerimizi değiştirdikten sonra, deniz kenarındaki yol boyunca devam eden  parklardan birinde yemeğimizi yedik.

 

Sonra vakit geçirip yürüyüşlere çıktığımız bir akşamda yanımızda çalışan elemanımızın birisi yanıma yaklaşarak, abi bana 10 riyal ver de karşıdan içecek alayım diyerek bizlerden parayı alarak ayrıldı karşı kaldırıma geçerek yol boyunca sıra, sıra dizili satış dükkânlarından birisine gitti.

 

Bizim eleman gittiği yerden bir türlü gelemedi İngilizcesi de hiç yok, Türkçeden başkada dil bilmez hatta uyarmıştık da biz yardımcı olalım diye yok abi ben hallederim deyip trafikte karşıdan karşıya geçerek gitti.

 

 

Bizde uzun bekleyişten sonra dört kişi ile beraber nihayet bizim eleman yanımıza geldi.  Elinde kola şişesi ile yanımıza geldiğinde sorduğumuzda verdiği cevap çok ilginçti, ne yaptın nasıl istedin dedik o da bize kolanın adının her yerde kola olduğunu biliyorum abi dedi.

 

Bir kelimesinin de one (van)  olduğunu biliyorum dedi. Gerisini de zaten bilmiyorum ‘’one Kola ver’’ dedim dedi.

 

Karşımdaki  de bu lafın üstüne sık sık koçum demiş…

 

Yani anlayacağınız çalışan kişi Türk çıkınca bizim elemanla muhabbetleri ilerlemiş tabi ki gecikmenin sebebi de buymuş. Elemanımıza memleket nere,  çalışmaya niye buraya geldin, kaç yıldır buradasın, hayat nasıl gidiyor vb laflamalar uzayında devam etmişler.

 

Bizde ne olduğunu merak etmeye başlamıştık. Dil bilemeseniz de dünyanın her yerinde Türk’e rastlamak mümkündür diye doğru bir laf söylenmiş.

 

Buda bizim geçmişte yaşadığımız tatlı anılarımızdan birisi olarak hafızamızda kalmış…

 

Sağlıklı huzurlu günleriniz olsun.

 

Esen kalınız…

 
Etiketler: DAMMAM, , SEYAHATİMİZDE, ANILARDA, KALANLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı