Yazı Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 15:00
 
BİR YILAN HİKAYESİ VEZİRKÖPRÜ SULAMA BARAJI
Uğur YAZICI
uguryazici@karadenizhaber.com.tr
 
 

19 şubat 2019 tarihi yazımızın etkili olmadığı düşüncesi ile tekrarlamakta yarar gördüm.


Yaklaşık 120000 dönüm araziyi sulama kapasitesine sahip Vezirköprü Sulama Barajı kapasitesini üçte birini  yani 40000 dönüm araziyi sulamaya devam ediyor. Geriye kalan 80000 dönüm arazi suya kurbağa gibi hasret . 

 

Emin olun doğuştan baraj kurma uzmanı olarak doğmuş Kunduzlar bu barajı bizden daha hızlı bitirirdi. 2019 yılı için 5 milyon TL ödenek ayrılan Vezirköprü Sulama Barajından sulama sezonu bitmek üzere olmasına halen sulama suyunu Doyan Köyünden ileri atlatamadık kısacası halen Vezirköprü Sulama Barajından tek bir tık ve çıt yok.


Tütün ekimine özel şirketler tarafından getirilen kısıtlama ve bir türlü keyfi yetmeyen sulama barajı mütahiti ile ilçe ekonomisi her yıl 50 milyon TL gibi bir kayıp vermeye devam ediyor. Göç bitmiyor ilçe ekonomisi her yıl kayba uğramaya devam ediyor. Kısacası su akıyor biz bakıyoruz.


Bu ilçede tarımsal üretimi artırmadan ve tarımsal ürün çeşitliliğini artırmadan bu ilçe ekonomisini ayak üstüne kaldıramayız. Bu ilçenin kurtuluşu TARIMSAL ÜRETİM VE TARIMSAL SANAYİDİR. Bunuda yapabilmemizin yolu tenbellikten bir türlü gözünü açmaya dahi erinen mütahitin Vezirköprü Sulama Barajını bitirmesi ile olacaktır.


Yardımlarla inşaatla bu ilçe ekonomisinin artık ayakta kalma şansı kalmamıştır. Betonun, parkenin,asfaltın yenmeyecek ve para kazanılamayacak , ekmek, patates,domatesin vb. Ürünlerin yenilebilecek ve para kazanılabilecek bir şeyler olduğunu anlamamız için tepemize yıldırım düşmesi mi  lazım. Bu üretim ancak sulama ile olacaktır. 

 

Bu gün yüz ölçümü ilçemizden küçük olan Amasya ili ihracata sebze-meyve gönderirken bizlerin bu kadar arazi varlığı ile halen kaplumbağa hızı yerimizde saymamız akıllara izan bir durumdur. Bu zamanda insanları mutlu etmek ceplerinden almakla değil ceplerine destek olarak mutlu edebilirsiniz cebinde parası olmayan ve karnı aç olan mutlu bir insan ben daha ne gördüm nede duydum.


    Gene acizane sormak istiyorum.


- Vezirköprü Sulama Barajı ihalesinin iş bitirme süresi yok mu bu ihalenin süresi kıyamete kadar devammı edecek?


- 2019 yılı için ayrılan 5 milyon TL ödenek sulama sezonu bitim sonrasımı kullanılacak?


-Ayrılan 5 milyon TL ödenek sulama sezonu sonrası kullanılacaksa benden size bir paket kına hediyem olsun.


- Kenevir üretiminin artılması için yapılan bütün çalışmalar sulama suyu bulunamadığı için akim mi kalacak?


-7 yıldır 80000 dönüm araziden her yıl 50 milyon TL  zarar eden ilçenin toplamda 350 milyon lira kaybının karşılanması için bir hesaplama veya tazminat fonunuz var mı?


Bu kadar kayba ve bu kadar zarara sesiz kalmıyor ve bu konuda kimin ihmali varsa hakkımı helal etmiyorum.


 Saygılarımla.

 
Etiketler: BİR, YILAN, HİKAYESİ, VEZİRKÖPRÜ, SULAMA, BARAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı