Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 10:49 Bu haber 1627 kez okundu
 
VEFA, DOSTLARIN KALBİNDE YETİŞEN MÜSTESNA BİR GÜLDÜR
İbrahim ALAÇAMLI yazdı...
GÜNDEM Haberi
VEFA, DOSTLARIN KALBİNDE YETİŞEN MÜSTESNA BİR GÜLDÜR

 

Sevgili okurlarım…

İnsanlar en çok, sevinçlerinin ve üzüntülerinin sevdikleri ile paylaşılmasını ister...

Ancak iyi ve kötü gününde dostlarının yanında olmayanların böyle bir beklentiye girmesi hayaldir…

Bu nedenle herkesin hayatında sevdiği dostlarından birleri olmalı, varlığını daima bildiğin, kendini güvende htiğin…

“Üzülme, üzülürüm” diyen birileri olmalı hayatımızda…

Hayat devam ederken, hayatımızın sekteye uğradığı, işlerin ters gittiği olur.

Her şeyin üstümüze geldiğini sanırız…

Böyle zamanlarda, umduğumuz ya da güvendiklerimizden, istisnalar hariç, yeterince destek görmediğimizde kendimizi kandırılmış, terk edilmiş ya da unutulmuş hissederiz.

Vefa ne demektir biliyor musunuz?

“Vefa, sözünü yerine getirme, sözünde durma, sevgi, bağlılık ve dostlukta sebat; yetme ve yetişme; güzel ahlak” anlamı taşır…

Vefa, dostların kalbinde yetişen müstesna bir güldür. Vefa kaderde kıvançta yüreği bir atan, birbirini beklentisiz ve çıkarsız seven, duygu ve düşüncelerde aynı şeyleri paylaşan kişilerin karakteridir.

Vefa, insanın gönlüyle bütünleşmesidir. Vefa sahibi olan kin tutmaz, dostları hata yapsa da affeder, insanlık gereği hataları görmez. Fert, vefa duygusuyla güvenirliğini kazanır ve yükselir.

Vefanın içinde samimiyet, sadâkat, sevgi, hoşgörü, sabır, vb. kavramlar bulunmaktadır. Vefasızlıkta ise; aldatma, hıyanet, nankörlük vb. mevcuttur.

Vefa, fertlerin birbirleriyle kaynaşıp bütünleşmesine yardımcı olan temel unsurdur. Dostluk ve sevgiyi de o ayakta tutar. Vefa sayesinde ayrı ayrı parçalar bir araya gelerek güçlü bir birlik oluşturur. Mayası vefa olan birliktelik, toplumun önünü tıkayan engelleri ortadan kaldırır.

Arkadaşlık ve dostluk sevgi ve bağlılığı, o da vefayı çağrıştırır. Dostluklarını bu şekilde kucaklayan kişilerin bir araya gelişi, sıradan bir araya geliş değildir. Bu arkadaşlıkta yürekler aynı duygu ve heyecanla, hep aynı düşünceler etrafında çarpmaktadır.

Böyle bir beraberlikte “birimiz hepimizdir” görüşü hâkimdir ve tam bir gönül birliği söz konusudur. Aralarında aynı heyecan yaşanmakta, birbirlerinin dertleriyle dertlenip, sevinçleriyle sevinmektedirler.

Vefa, her zaman, her koşul altında dostlara destek olmaktır. Böyle dostlar, en yalnız olduğumuz anlarda, tebessümleri ile, en samimi davranışları ile karanlıklardan çeker çıkartırlar bizi. Umutsuzluğumuza ışık, dertlerimize merhem olurlar.

Serinleten imbat rüzgârları gibi incitmeden ferahlatır, müşfik bakışlarıyla çaresizliğimize sevgi pencereleri açarlar yüreklerinden. İstedikleri sadece mutluluğumuzdur..

Bize yaşama sevinci veren, böylesi nadide insanlara bizim de sevgi ve saygı adına, insanlık değerleri adına, daha fazlasını vermemiz gerekmez mi?

Vefalı dost, yanlışlarını gördüğünde, sorgulamadan, rencide etmeden, uygun biçimde fikir veren, asla otorite kurmaya çalışmayan, en zor anında bile aramadan, çağırmadan yanında olan kişidir.

Yaşam gülmeyi, sevgi hak etmeyi, vefa unutmamayı, dostluk sadık kalmayı bilenler içindir.

Allah herkese vefalı dostlar nasip eylesin…

Esen kalın…

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: VEFA,, DOSTLARIN, KALBİNDE, YETİŞEN, MÜSTESNA, BİR, GÜLDÜR,
Yorumlar
Haber Yazılımı