Haber Detayı
27 Mayıs 2019 - Pazartesi 13:58
 
TÜRK AMERİKAN İLİŞKİLERİNDE AMERİKANIN KİRLİ GEÇMİŞİ
Fatih KAPLAN yazdı...
GÜNDEM Haberi
TÜRK AMERİKAN İLİŞKİLERİNDE AMERİKANIN KİRLİ GEÇMİŞİ

‘Ezeli Müttefik’ olarak tanımladığımız Amerika Birleşik Devletleri bizi S-400 hava savunma sistemleri almamak ve alacak isek bile kendi ürettikleri hava savunma sistemlerini almamız hususunda bizlere baskı yapmaktadır. Peki, ya geçmişte neler olmuştu?

OSMANLI DÖNEMİ

Düşmanca tavırları ve iç işlerimize karışmaları Osmanlı döneminde, ülkemizin muhtelif noktalarında açılan ‘Misyoner okulları ve Amerikan kolejleri’ bulundukları bölgelerde bize karşı faaliyet gösteren grupların hem eğitilmesinde hem de desteklenmesinde en önde faaliyet gösteren kurumlar olmuşlardır. Açtıkları konsolosluklarla her türlü gizli faaliyeti desteklemekte geri kalmamışlardır.

1923-1950 DÖNEMİ

Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber Ulu önder Atatürk’ün vefatının ardından ilk dostluk ve ikili yardım antlaşmamızı yine bu ülkeyle Nisan 1939 yılında yaptık ve en can alıcı ve bizi sömürüye açan ilk askeri antlaşmamızı da yine ‘Milli Şef’ döneminde (1947) onlarla yaptık. Antlaşmanın bir maddesi; “dünyanın hangi noktasında olursa olsun üzerinde anlaşılan askeri teçhizatın Türkiye’ye getirilmesi bakım ve onarımı Türkiye’ye ait olacaktır.” İbaresiyle ikinci dünya savaşının artık ve kullanılmayacak ne kadar hurdası varsa ülkemize askeri malzeme olarak doldurduk. Hem de onların izin verdiği yerlerde kullanmak şartıyla. İşte Kıbrıs harekatı sırasında kullanamadığımız askeri malzemenin tarihi geçmişi budur.

1950-1980 DÖNEMİ

Milli eğitim bakanlığının müfredat ve komisyon üyeliklerinde Amerikan elçisinin bulunmasından tutun da, milli güvenliğimizi ilgilendirecek her noktaya Amerika’nın yerleşme dönemi yine bu dönemdir. Fakat bu kadar rahatlığa rağmen bize karşı Kıbrıs konusunda dünyada yalnız bırakmaya çalışan, ülkemizi Haşhaş Krizi, Jahnson mektubu gibi birçok olayla tehdit eden de yine güya bu ezeli müttefikimizdir. Geldiğimiz ise ‘Küçük Amerika’ Türkiye tabirinin kullanıldığı ama gerçekte ‘Uydu Türkiye’nin’ hayata geçtiği dönemdir.

1980-2000 DÖNEMİ

 “Bizim çocuklar kazandı” tabirini sık sık duymuşsunuzdur. Evet 12 Eylül’de onların çocukları kazandı varsayıldı. Çünkü vatanı için ölüme gidenle vatanına göz dikenin aynı kefeye konulduğu dönem başlamıştı. Darbenin ardından iktidara gelen yönetim ise ‘bir koyup üç alacağımız’ Körfez savaşına bizi sorgusuz sualsiz sokan; “Amerikan beyinli devşirmeler” olarak hatırlanacaktır. Çekiç güç vasıtasıyla topraklarımıza karşı terörizmin yaygınlaşmasını ve 1987 yılına kadar Musul-Kerkük petrollerinden alacağımız olarak bütçemize işlenen petrol gelirlerinin kaldırılması da yine bu devşirmeler döneminde gerçekleşmiştir. İşte o gün Musul-Kerkük üzerinde bulunan hakkımız ‘Ezeli Müttefikimize’ devredilmiştir. Sınırımızda Kaymakam şamarlayan, askeri tatbikatta ‘yanlışlıkla’ gemimizi vuran da yine Ezeli müttefikimiz olmuştur.

2000-15 TEMMUZ DÖNEMİ

Ekonomik müdahaleler, 28 Şubat’ta gizli darbelerle sıkıştırılan Türkiye 15 Temmuz girişimine kadar belli bir kitlenin kendini devlet yerine koymaya çalışmasıyla girmiş ve işte o gün ‘onların çocukları’ bu topraklarda kaybetmiştir. Son dönemde çıkarılan kanunlarla ve milletimizin onaylamasıyla hayat bulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi sayesinde partilerin bölünme ve koalisyon hareketleri de bu topraklarda artık hayat bulamayacağına göre bundan sonra ‘Ezeli müttefikimizin’ yapacağı tek iş bizleri açıktan tehdit etmek ve bulacağı ilk fırsatta bizi işgal etmektir!

İşte bunun içindir ki bize savunma üzerine kurulmuş olan bir sistemi almamamız hususunda baskı yapmaktadır. Bir söz vardır “yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.” Yaptıklarını kısaca izah etmeye çalıştık. Şimdi ne yapmamız gerektiğine hep beraber karar verelim.

Bence Kürşat haykıralım “ YA BAĞIMSIZLIK YA ÖLÜM!”

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: TÜRK, AMERİKAN, İLİŞKİLERİNDE, AMERİKANIN, KİRLİ, GEÇMİŞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı