Haber Detayı
26 Eylül 2018 - Çarşamba 19:46
 
SÖYLE HERİ ÇORUMLU NE YAPSIN?
Kenan BAYRAM yazdı...
GÜNDEM Haberi
SÖYLE HERİ ÇORUMLU NE YAPSIN?

Benim gibi aslen Çorumlu olupta başka illerde doğup büyüyen binlerce insanımızın çektiği sıkıntıdan bahsedeceğim.

 

Gurbette çorumlu olmak;

 

Çococukluk ve okul yıllarımdan  bu tarafa memleketimi sorduklarında çorumluyum dediğimde kahraman çorumlumu ?
Yok senin yaptığını çorumlu yapmaz,çorumlu leblebi  Yiyince neden su içer gibi saçma sapan espirilere
Maruz kaldık ve kalıyoruz. 

 

Niye böyle dalga konusu olduğumuza gelince 1920 ve 1950 yıllarından itibaren çorum’dan yakın illere iş bulabilmek çalışmak maksadıyla göç eden atalarımız gittikleri illerde tehsilleri olmadıkları için meslekleri çifçilik ve çobanlık olduğundan dolayı kendi mesleklerinde iş bulamadığı için ağır işlerde vasıfsız işçi olarak çalışmak zorunda kalmışlardır. 

 

Sizin anlayacağınız amele olarak evine ve çocuklarına bakabilmnek için namuslarıyla kibir yapmadan utanmadan çalışıp bulundukları mahallede , kasabada ve illerde hep sevilmiş ve güvenilmişlerdir. Bu yüzdendir ki toplumda asalak ve kibirli kendini dev aynasında gören kişiler . Çorumlunun bu çalışkanlığı temizliği  namusluğu karşısında bu olayı dalga konusu yaparak dillerine piercing yapmışlardır.

 

İkinci nesil olarak bizlerden bazıları başkalarının dalga konusu olmamak ve utandıkları için kimliklerini gizlemişlerdir.okuyup bir yerlere gelende onlarda hemşerilerine sahip çıkmamışlar kimliklerini gizlemiştir. Rahmetli babamın bana vasiyetir. Aslını inkar eden neslini inkar eder oğul  Ankara’da doğduk büyüdük ama atalarımızı Çorumu elinden göç etmişlerdir. 

 

Memleketimden gururla övünerek bahsediyorum haykırarak Çorum’luyum  diyorum diyorum bu yüzden nüfusumda çocuklarımın nüfusunuda Çorumda gösteriyorum memleketlerini unutup asimile olmasın diye Evet Çorumlunun gurbetteki sorunlarını anlattık peki Çorumlu siyasiler bu konuda ne yaptılar , tabiki hiçbir şey yapmadılar onlarda kendi hemşerilerini tanımadılar sahipsiz bıraktılar hep derim şu Türkiye’de  en dağınık ilin adamı Çorum ahvalinin insanıdır.  

 

Şu an Ankara’nın nüfusu 5.140.00 Bin kayıtlı çorumlu 420.000 Bin kişi hergün artmakta nüfus olarka ilk sırda gelmekte bu rakamlar siyasilerin azını sulandırmaktadır Çorumlunun siyasetteki yeri nerde derseniz belediye başkanı Ankara’da hiç yok Çorumlu millet vekilliği  derseniz bir iki tane onlarda Çorumlunun ne derdiyle uğraşırlar nede Çorumluyuz derler sadece kimlik kartlarındadır Çorumluluk . 

 

İlçelerde bir kaç meclis üyeliğiyle Çorum’lunun azına sus payı olarak bal sürülmektedir.

 

Söyle heri Çorumlu ne yapsın ?

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: SÖYLE, HERİ, ÇORUMLU, NE, YAPSIN?,
Yorumlar
Haber Yazılımı