Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 16:03
 
'SİYEZ'E SAHİP ÇIKMALIYIZ'
Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet BUTUR, Siyez'e sahip çıkmalıyız dedi.
KASTAMONU Haberi
'SİYEZ'E SAHİP ÇIKMALIYIZ'

Kastamonu’da geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve “Hitit buğdayı” olarak bilinen dünyadaki ilk buğday çeşidi siyezin hasadı devam ediyor.

 

İhsangazi ilçesinde yaklaşık 16 bin dekar alanda ekilen ve buğdayın atası olarak bilinen siyez buğdayı, iç ve dış piyasada yoğun talep görüyor. Siparişleri hasat edilmeden alınan siyez buğdayı adeta yok satıyor.

 

“Kabulca” veya “kaplıca” olarak da bilinen siyez, günümüzde adı sıkça duyulan bir buğday türü olan ve doğal ortamda ilaçsız, gübresiz büyüyebilen, 14 kromozom sayısıyla genetik olarak yeryüzündeki ilk buğday türü olarak kabul ediliyor. Günümüze kadar Kastamonu’da korunarak yetiştirilen siyez, en çok İhsangazi, Seydiler ve Devrekani ilçelerinde üretiliyor.


Siyez buğdayının sağlık ve lezzet açısından önemli bir buğday olduğunu ifade eden Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur,

"Siyez buğdayının Kastamonu’da yetişiyor olması büyük bir şans. Ekim ve üretim alanlarının her geçen yıl arttırılması gerekiyor. Siyez son zamanlarda ulusal bazda yer almaya başladı. Geleceğin temel gıdası haline gelecek" dedi.Sağlık sebepleri nedeniyle insanların pirinç tüketmekten korkar hale geldiğini ifade eden Butur, "Şeker hastası ve obezite insanları doğal yiyeceklere yönlendiriyor. Doğal büyüyecek olan siyez bulguruna yönelim başladı. Bu Kastamonu için iyi bir fırsat. Son dönemlerde siyeze gösterilen ilgi ilimiz için çok önemli. Siyeze sahip çıkmamız gerekiyor" dedi.

 

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: 'SİYEZ'E, SAHİP, ÇIKMALIYIZ',
Yorumlar
Haber Yazılımı