Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 15:15 Bu haber 2402 kez okundu
 
SANAYİ BÖLGESİ veya OSB
Vezirköprü'de güzel işler olacaktır
GÜNDEM Haberi
SANAYİ BÖLGESİ veya OSB

SANAYİ BÖLGESİ VEYA OSB 


Vezirköprü'de güzel işler olacaktır. Vezirköprü siyaseti hep zoru sevmiştir veya hayırlı ve güzel işlerin manisi  yani engeli çok olurmuş. İlçe belediyesi olarak meclis kararı ile bir sanayi komisyonu oluşturduk bu komisyonun asıl amacı ismi önemli olmamak kaydı ile konum olarak neresi müsaitse bir sanayi alanı kurulması için kamuoyu oluşturmak ilçede bu konuda tek yürek tek ses oluşturup ilçeye gelebilecek veya mevcut yatırımcılara bir alan oluşturup yatırım yapmayı planlayan yatırımcılara bir yatırım alanı gösterip ilçenin vebası olmuş işsizlik ve göçün önüne geçmek.


 Vezirköprü'de son yıllarda meydana gelen üç gelişmeden sonra:

 

    1- 150 bin dekar araziyi sulaya bilecek kapasiteye sahip Bayram Köyü ve Duruçay sulama barajlarının 2020 yılı Nisan  ayı itibariyle tamamen faliyete geçmesi ve ilçedeki tarımsal ve hayvansal üretimin artmasını ve çeşitlenmesinin  sağlaması.


    2- Artan ve çeşitlenen tarımsal ürünlerin depolanma ve pazarlama ömürlerini uzatan soğuk hava deposu. DOKAP dan alınan ve 100 hibe olan 4,5 milyonTL ile soğuk hava deposu  nasip olursa 2020 yılı Haziran-Temmuz ayı gibi faaliyete geçmiş olacak

.           
    3- Vezirköprü ovası arazi toplulaştırması başladı proje bitim süresi 2,5 yıl. İşleme ve zaman kaybına neden olan parçalanmış arazi düzeni bitirilmiş olacak.


    4-SANAYİ BÖLGESİ VEYA SANAYİ ALANI


    Artacak ve çeşitleneçek tarımsal üretimin katma değeri daha yüksek ürünlere dönüştürülmesi ve kenevir konusunda yatırım yapmak isteyen yatırımcılara bir alan gösterebilmemiz elzemdir.


   Yatırımcı kurmayı planladığı tesisini, fabrikasını, işyerini toprak bir zemine kurmak zorundadır havaya temel atıp fabrika kuran bir yatırımcıya ben hiç şahit olmadım. Söz havaya yazılmaz ise fabrikada havaya kurulmaz.


   Unutmayalım ki artan veya artacak  tarımsal ve hayvansal  üretim peşinden sanayiyi getirecek ilçemize iş-aş imkanı sağlayacaktır. 


  Örneklemek gerekirse sadece ilçede danelik mısır üretiminin artması ilçede Yem,Yumurta,Beyaz Et ve Küçük Baş hayvancılığı destekleyecek ve bu alanda yatırımcıları ilçemize çekeçektir. Devamında çeşitleneçek tarımsal ürün deseni ile Salça,Turşu,Marmelat,Sebze-Meyve işleme, Paketleme,Dondurma, Et ve Süt Endüstürüsü,  Dondurulmuş gıda vb. Sektörleri destekleyip hem üreticiye hemde ilçeye can-kan vede nefes olacaktır.


   Ayrıca ilçeye yeni bir ışık olacak kenevir üretiminin ve bu üretimin katma değeri yüksek ürünlere Lif,İplik,Dokuma,Biyo Kütle, İnşaat,Otomotiv, Fiber Malzeme, Tıp ve Kozmetik vb. Konularda kenevir yatırımcısına da bu kurulacak sanayi alanı hız verecek nefes olacaktır.


   Bizlere düşen bu konuda ilçede bu konuda kamuoyu oluşturmak. Yeri neresi olacaksa acil bir sanayi alanı belirlenmeli ve alt yapı üst yapı çalışmaları yapılmalı gelecek yatırımcılara hoş geldiniz diye bilmektir.
   İlçenin bir bireyi olarak borç yüzünden intiharlardan, yokluk nedeni ile  20-50 TL harçlık için kapı kulu olmak zorunda kalanlardan , her yıl göç ve inşaat ölümlerinden dolayı çukurun en derini bizi bekliyor korkarım.


   Saygılarımla.

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: SANAYİ, BÖLGESİ, veya, OSB, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı