Haber Detayı
21 Aralık 2018 - Cuma 13:55
 
O SENE BU SENE SÖYLEMİ
Ferdi KATILMIŞ yazdı...
BAYBURT Haberi
O SENE BU SENE SÖYLEMİ

Son günlerde yediden yetmişe herkesin dilinde ki slogan.. 

O sene bu sene!..

Hatırlarım, bu söylemi radyoda spor programına gelen bir mesajla görmüştüm ilk defa .. 
O zamanlar lig daha yeni başlamıştı..  
Mesajı gönderen dinleyicimizin de içine doğmuş olacak ki, Allah nazarlardan saklasın, şehrimizin futbol takımı da şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerliyor..

Üstelik futbol takımımızın Türkiye liglerinde namağlup unvana sahip tek takım olması ve bu zamana kadar ki üstün başarısı da bizleri gururlandırıyor elbette..

Tabi herkesin dilinde olan, “O sene bu sene” sloganın bir hikayesi de olmalı değil mi?..

Kısaca hatırlatalım..
Şehrimizin futbol takımının üst üste playofflarda mücadele etmesi ve her defasında elenerek bir üst lige çıkamaması memleketimizde üzüntü ile karşılanmıştı geçtiğimiz yıllarda..
Ligde son maçlara kadar iyi sonuçlar alan futbol takımımız aynı başarıyı playoff karşılaşmalarında sergileyemiyor ve sezon sonlarında yine hevesimiz kursağımızda kalıyordu..

Fakat bu sene diğerlerinden biraz daha farklı olarak sezon başından itibaren alınan güzel sonuçlar, yıllardır şampiyonluk özlemiyle yanıp tutuşan hemşerilerimizi bir üst lige çıkma yolunda biraz daha umutlandırmıştır..

Onun içindir ki futbol takımımızın bu sezon ki başarısı ve en yakın rakibiyle arasında ki puan farkını iyice açması; “evet bu sene şampiyon olacak gibiyiz” düşüncesini olgunlaştırmış, bu da “o sene bu sene” sloganın doğuşuna vesile olmuştur..

Yanlış anlaşılmasın tarzımızı değiştirmedik.. Amacım sizlere futbol dersi vermekte değil.. Zaten spor yorumculuğundan çok fazla anladığım da söylenemez..

Her hafta olduğu gibi yine bu hafta da siyaset konuşacağız elbette..

Memleketçe bizler bu sloganı, futbol takımımızın şampiyonluğuna atıfta bulunmak amacıyla kullanıyorduk genellikle.. 

Lakin bu söylemin son günlerde siyasi mecrada bir siyasi parti taraftarlarınca propaganda ifadesi olarak kullanılacağı aklımın ucundan dahi geçmezdi..

Ayrıca yine bu söylemin açık uçlu bir slogan olduğunu ifade etmek istiyorum..
Yani herkes bir tarafa çekip istediği şekilde yorumlayabilir.. 

Bu sloganın siyasi mekanizmada kullanıldığını ilk defa bizden duyanlarda olacaktır tabi..

Evet son günlerde futbol dışında muhalefet partisi seçmenleri tarafından birçok platformlarda bu söylem dillendirilmektedir.. 
Peki muhalefet partisi taraftarlarının bu sloganı, algı ve propaganda olarak kullanmasına sizce hangi durumlar sebebiyet vermiştir?

Hatırlayın muhalefet partisi ilk olarak 2004 yerel seçimlerinde çok az bir oy farkıyla seçimi kaybetmişti.. 
O gün bugündür yerelde ve genelde çokta başarılı sonuçlar alamayan muhalefet partisi, yine birçok seçime iddialı girmiş fakat bir türlü istediği sonuca ulaşamamıştı.. 
Nitekim son yerel seçimle birlikte de arada ki oy farkı epeyce açılmıştı..

Fakat bugünlerde muhalefet partisi seçmeni 2004 yılı seçimlerinden bu yana ilk defa böyle olumlu bir hava yakalandığını ifade etmekteler.. 
Zaten bende hemen hemen her yazımda seçimin başa baş olduğu yönünde ki izlenimlerimi sizlere aktarmıştım hep..

Muhalefet partisi taraftarları yaklaşan yerel seçimlerde kendilerine en çok yakışacak sloganın ”o sene bu sene” olduğu yönünde hemfikirler..

Bu düşüncenin oluşmasında ki en önemli etkenin ise muhalefet partisinin her kesimden oy alabilecek bir isim ile seçime hazırlaması olarak görülüyor.. 
Yine çokta gün yüzüne çıkmasa da iktidar partisinde ki çatlak sesler de diğer bir sebep sayılabilir..

Muhalefet partisi taraftarları; “O sene bu sene” sloganının siyasi arenada algı ve propaganda söylemi olarak kullanılmasının daha birçok gerekçesinin olduğunu söylüyorlar...
Bunun yanı sıra yine bu dönem birçok ilkin yaşanabileceği iddiasında bulunanlar da var.. 

Muhalefete ilham kaynağı olan “o sene bu sene” sloganının kullanılma nedenlerini bizlerde duyduğumuz kadarıyla şöyle sıralayabiliriz..
Öncelikle cumhur ittifakının başarılı bir şekilde devam etmesiyle birlikte iktidar partisinde ki bazı farklı seslerin, muhalefet partisi adayına aleni bir şekilde destek sunabilecekleri konuşulanlar arasında..

İktidar partisi adayını tartışan bazı kesimlerin ise bugüne kadar genel başkan telkiniyle oy verdikleri fakat bu sefer diğer seçimlerden biraz daha farklı olarak tepki verebilecekleri de söyleniyor..

Yine Bayburt merkezde binden fazla seçmenin köylerde oy kullanmak için ikametini köylere taşıması da farklı bir gerekçe sayılabilir..

Bitmedi devamı var.. 
24 haziran genel seçiminde ki sonuçlara baktığımızda yaklaşık beş binden fazla seçmenin sandığa gitmediğini görüyoruz.. Seçimin yaz döneminde yapıldığı göz önünde bulundurulunca oy kullanmayan bu çoğunluğun öğrenci kesimi olduğu tahmin edilmekte..
Öğrencilerden hatırı sayılır oranda oy alabileceklerini söyleyen muhalefet taraftarları, bu durumu da yine başka bir gerekçe olarak gösteriyorlar..

Ayrıca bu dönem ilk defa farklı partilerin, kendi adaylarına değil de uygun gördükleri herhangi bir parti adayına topluca destek vererek ortak tavır sergileyebilecekleri görüşüne sahip olanlar da var..

Kısacası muhalefet partisi taraftarları, tüm bunları gerekçe göstererek seçimde başarılı olabileceklerini düşünüyorlar..
Yine ”o sene bu sene” sloganının ise kendileri açısından yakalanan ılımlı hava ile birebir örtüştüğünü ve memlekette ki siyasi duruma tercüman olduğunu ifade ediyorlar .. 

Haklı olup olmadıklarına tabi ki vatandaş karar verecektir.. 

Bazen yerine göre seçmen söz söyler veya sitem eder.. 
Siyasetçiler ise seçmenin sualine çerçevesi sağlam bir muhakeme ile cevap vermek mecburiyetindedir... 
Çünkü seçmen bu işin kilit taşıdır..
İşini hafife alanın da yükü ağır olacaktır..
Bizden söylemesi..

Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere esen kalın..

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: O, SENE, BU, SENE, SÖYLEMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı