Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 13:53
 
MEHMET BUTUR'DAN ELEŞTİRİLERE CEVAP
MEHMET BUTUR'DAN ELEŞTİRİLERE CEVAP
KASTAMONU Haberi
MEHMET BUTUR'DAN ELEŞTİRİLERE CEVAP

NAHİT İĞDİRLİĞİNİN ELEŞTİRİLERİNE CEVABEN ZİRAAT ODASI BAŞKANI SAYIN MEHMET BUTUR’UN BASIN AÇIKLAMASI:

"Kastamonu Ziraat odası eski Başkanı Nahit İğdirli’nin 09 Ocak 2019 günü yerel basında Şahsımı ve Ziraat odası Yönetimini hedef alan açıklamalarını 18 yıllık Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış bir kişinin kanun ve Yönetmeleri bilmediğinin açık göstergesidir. Şimdi görüyorum ki delege gücünü arkasında göremeyen adaylar böyle gerçeği yansıtmayan beyanlarla Yönetimi zan altında bırakarak seçimi kazanacaklarını mı zannediyorlar. 2015 yılında seçimi kaybettiğinizde çeşitli yalan ve dolanlarla delegeleri kandırarak genel kurulun yenilenmesi için imza toplamaya çalıştınız,Seçimi kaybetmiş iki aday bir araya gelerek elinizden geleni yaptınız ama yeterli imza toplayamadınız ve bunu başaramadınız.Bir çok Delege arkadaşımızda kandırıldığını sonradan fark ederek imzalarını geri çektiler.

Makam odasındaki malzemeleri Yenilediğim,
Göreve geldiğim dönemde Yönetim odası 10 metrekare alana sahipken, Biz odayı halkımıza açtık ,Yönetim kurulu Odasını 30 metrekareye çıkardık ama yinede yetmiyor.Bu büyütülen odaya büro malzemesi almak nasıl oluyor da eleştiriliyor bir anlam veremedim,ben İğdirli gibi Yönetim odasında tek başıma oturmuyorum.Ziraat odasını halkın odası haline getirdik.
Odaya Makam Arabası Aldığımız;
On bin üyesi olan bir kurumun üyelerine daha iyi ve etkin hizmet edebilmek için Makam arabası almasından daha doğal bir şey olabilir mi? Kendisi makam arabası olarak kendi aracını kullandığını belirtmektedir.Ancak yakıt giderlerini odadan fazlasıyla karşıladığı yapılan incelemelerde tesbit edilmiş bunun yönetmeliğe ve mevzuata aykırı olduğu,

 

Delege listelerini vermediniz valiliklere teslim etmediniz;
Delege seçim sonucunda düzenlenen seçim mazmataları Delege seçimlerinin ertesi günü Kastamonu Valiliğine teslim edilmiştir. 
Kastamonu valiliğince Görevlendirilen Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Mazmataların incelenmesinden sonra düzenlenen delege listeleri ile Mazmatalar 10 Ocak 2019 tarihinde odamızca teslim alınmıştır.


Delege listelerinin Merkez Şeçim kurulunca onaylanmadan kesinlik kazanmamaktadır.Merkez seçim kurulunca onaylanacak Delege Listeleri 6964 sayılı kanunun 8 b maddesinde belirtildiği şekilde Genel kurul toplantısından 7 gün önceden 3 gün süre odanın ilan panosunda ile asılı tutulacağı belirtilmektedir.Adaylara delege listesi verilmesinin kanuni bir zorunluluk bulunmamaktadır.
Bu açıklamalar 18 yıllık oda başkanlığı yaptığını belirten sayın Nahit iğdirli’ nin Yönetmelikleri ve mevzuatı bilmediğinin açık göstergesidir. 


2015 yılında Ziraat adasına aday olduğumda Sayın İğdirli de delege listelerini bana vermedi ama hiçbir şekilde şikayetçi olmadım.
Dolu Hasarında Görev Yapmadığımızı ifade etmektedir.


Gerek 2016 gerekse 2018 yılındaki dolu felaketi sonrası Tarım İl Müdürlüğü ,AFAD ve Kastamonu valiliği ile birlikte Tarım alanlarında incelemelerde bulunulduk.Odamız Tarım danışmanlarınca tarafından düzenlenen raporlar Bölgemiz milletvekillerimiz ve TZOB Genel Başkanlığımız ve yetkililere sunulmuş,değişik zamanlarda bir araya gelinmiştir. Sosyal yardımlaşma ve Afad müdürlüğü kanalı ile zararın tamamını karşılayacak düzeyde olmasa da ödemeler yapılmış bu ödemelerin yapılmasında odamızın katkısı büyüktür
Sayın İğdirli 2018 yılında ilimizde yaşanan Dolu felaketi sonrası bölge milletvekilleri ve Kastamonu valimizle zarar gören köylerde incelemeler yaptık.Bilinmesi gerekir ki Zirai alanlarda Tabi afetlere hasar ödemesi sadece TARSİM tarafından yapılmaktadır.Tarım sigortası yaptıran çiftçilerimiz hasar bedellerinin zamanında tahsilatı konusunda girişimlerde bulunduk.Sigorta yaptırmayan çiftçilerimiz içinde Tarsim sigortasının önemini her toplantıda dile getirdik. Devletimiz tabi afet sonrası çiftçilerimizin Ziraat bankasına olan kredi borçlarını ertelemektedir.


Taş üstüne taş koymadınız;
Uzun yıllardır bölgemizde alım yapmayan Toprak mahsülleri ofisini odamız tarafından yer temin ederek bölgemizde alım yapmasını sağladık,


Çiftçilerimizi Tarımdaki gelişmeler konusunda bilgilendirmek amacı ile köy toplantıları zaman zaman zaman bölge toplatntıları düzenliyoruz,


Genç çiftçi müracaat ve projeleri odamız personelleri tarafından ücretsiz olarak yapılmıştır.
2019 yılından itibaren de TKDK projelerinin bir kısmının odamız tarafından yapılması için çalışmalarımız devam etmektedir.
Çiftçilerimizin tarımdaki gelişmeleri yakından takibini sağlamak üzere her yıl Konya ve Bursa gibi önemli gördüğümüz fuarlara çiftçi gezileri düzenliyoruz. 


Bina aldıklarını bu yönetimin yatırım yapmadığını söylüyor;
Evet hizmet binası almışlar bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum,ama aldıkları binanın Tokiden kullandıkları kredilerinin geri ödemesi bizim yönetimimiz tarafından yapılmıştır.


Yönetimi Mehmet Butur’a devrettik:
Sayın Nahit İğdirli Yönetimi siz bize devretmediniz, 2015 yılında Yapılan Genel kurulda delegelerimizin teveccühü ile bizi göreve getirildik.


Zobis sitemi kullandıklarını;
Zobis sistemi biz göreve geldikten sonra 2015 yılının mayıs ayı itibarı ile kullanılmaya başlandı,üstelik bunda övünülecek bir husus göremiyorum.Zobis proğramını senmi yazdın?


Zobis proğramı Türkiye ziraat odaları Birliğince hazırlanan üyelik işlemlerinin yapıldığı paket bir proğramdır.
Tarım danışmanlarının dosya yapımında kullanıldığını ve 20.000 TL.ceza kesildiği;


Tarımsal Danışmanlık Hizmet Sözleşmesinin 6 Maddesi 7.fıkrasında Danışmanlar sözleşme imzaladığı çiftçilerinin ÇKS kayıtlarını kendileri düzenlemek ve Tarımsal desteklemeler konusunda çiftçileri bilgilendirmeleri görevidir.
Tarım danışmanları ocak-şubat ve mart aylarında kış şartları nedeni ile araziye çıkmadıkları için destek aldık.Personel Giderlerinden tasarruf ettik.Odamız tarım danışmanlarının dosya yaptırmaya gelen sözleşme imzalamayan çiftçilerimizle iletişimini sağladık.Bunun Ceza olmadığını danışmanlara Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan destek ödemesinden yapılan bir kesintidir,ayrıca yapılan bu kesinti 20.000 TL.değil 15.000 TL dir.Kesintinin danışmanların dosya yapmasından değil sözleşme imzalayan çiftçilerin danışman hizmetlerden memnuniyet derecesinden kaynaklı olup odamız yönetiminin bu kesintiden hiçbir kusuru yoktur.
Meclis Üyeleri ve Muhtarlardan Aidat Almayacakmış,
Mevzuata ve Yönetmeliklere aykırı olarak Meclis üyelerinden ve köy muhtarlarından aidat almadıkları, yine seçim çalışmalarında kazandıkları takdirde yine aidat almayacaklarını söylemektedir.bu kişilerden aidat almasınız da sistemde borcu görünmektedir. Bu sizin mevzuatları bilmediğinizin açık göstergesidir,
Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin 2013/96 Sayılı Genelgesi göre sadece şehitlerinin anne, baba, dul ve yetimleri ile gazilerden giriş ücreti ve yıllık aidat alınmaz. Sizin veya bizim böyle bir keyfi uygulama yetkimiz yoktur bu suçtur,zimmettir.

Sayın iğdirli Siz şehitmisiniz yoksa gazimisiniz ?


Odaya ait Şirketi Sömürdüler;


Göreve geldiğimizde odaya ait Tarımsal girdilerin satıldığı şirketi uzun süre devralamadık.Şirket iflasın eşiğine getirilmiştir.Elimizde tutanaklarda sayın iğdirli’nin 2015 yılı şubat ayında düzenlenen şirket teslim tutanağı vardır.Tutanakta o günkü değerden 120.000 TL. eksik malzeme ile devralınmıştır.Bu günkü değerlerle şirketi 500.000 TL.zarara uğrattınız. Şirketin malzemelerini kendi yakınlarına bedeli alamdan,herhangi bir evrak imzalatmadan verilmiş,eksik malzemelerin kimde olduğu dahi belli değil,Limited şirketin Kasa defteri dahi tutulmadığı gibi stoklarda kayıt altına alınmadığını tesbit ettik,


Göreve geldiğimizde Satış Mağazamızı sayın iğdirli gibi başkan ve yakınlarına değil de tüm üyelerimizin yaralanmasını sağladık, ortaklarımızın ihtiyaç duyduğu Tarımsal girdileri temin ederek uygun fiyatlardan satışını yaptık,Şirketin tüm mal varlığını kayıt altına aldık.


Oda daki Görevim;


Sayın İğdirli 4 yıl boyunca şahsımın İl Genel Meclisi üyeliği ve Ziraat odası Başkanlığı görevlerim bundan sonraki dönemde de çok değerli delegelerimiz ve teşkilatımız tekrar görev verdiğinde aynı şekilde devam edecektir.
Ziraat odasına hiçbir zaman siyaseti bulaştırmadım.Hiçbir vatandaşımızın veya muhtarımızın siyasi görüşüne göre ayrım yapmadım herkese eşit mesafede durarak elimde geldiğince hizmet etmeyi kendime bir görev edindim.Bunun kararını şubat ayında yapılacak Genel Kurulda çok değerli delegelerimiz verecektir."

ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: MEHMET, BUTUR'DAN, ELEŞTİRİLERE, CEVAP,
Yorumlar
Haber Yazılımı