Haber Detayı
01 Nisan 2019 - Pazartesi 21:25
 
KARADENİZ'DE İL, İLÇE KİMDEYDİ, KİME GEÇTİ
KARADENİZ'DE İL, İLÇE KİMDEYDİ, KİME GEÇTİ
GÜNDEM Haberi
KARADENİZ'DE İL, İLÇE KİMDEYDİ, KİME GEÇTİ

Sinop belediyesi ve 1 ilçede Millet İttifakı, 7 ilçede Cumhur İttifakı kazandı.

 

 SİNOP'ta, yerel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Millet İttifakı' Sinop Belediyesi ve 1 ilçeyi kazanırken, Cumhur İttifakı ise 7 ilçe belediyesini kazandı.

 

Sinop'ta, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre 'millet ittifakı'nın CHP'li adayı Barış Ayhan 16 bin 577 oy ve yüzde 56.6 oy oranı ile Sinop Belediye Başkanı oldu.

 

İkinci sırada ise 'cumhur ittifakı'nın AK Parti'li adayı Ali Çöpçü, 11 bin 869 oy ve yüzde 40.53'lik oranda kaldı.

 

3 İLÇE EL DEĞİŞTİRDİ

 

AK Parti'nin elinde bulunan Ayancık Belediye Başkanlığı'nı ise CHP'li Hayrettin Kaya kazandı.

 

Gerze ilçesinde ise CHP'nin elinde bulunan Belediye Başkanlığı AK Parti'li Cevat Şensoy'e geçti. CHP'nin elinde bulunan Erfelek Belediye Başkanlığı'nı AK Parti'li Mehmet Uzun kazandı.

 

Sinop'ta resmi olmayan sonuçlara göre kazanan parti ve belediye başkanları ise şöyle;

 

CHP:

Sinop: Barış Ayhan

Ayancık: Hayrettin Kaya

AK Parti:

Gerze: Cevat Şensoy

Erfelek: Mehmet Uzun

Türkeli: Veysel Şahin

Boyabat: Şefik Çakıcı

Saraydüzü: Hasan Peker

Durağan: Ahmet Kılıçaslan

Dikmen: Adnan Acar...

 

Gümüşhane’de, AK Parti il belediyesini kazandı, 4 ilçeyi kaybetti

 

 

 GÜMÜŞHANE’de resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Belediye Başkanı, AK Parti'li aday Ercan Çimen, oldu. AK Parti, merkez belediyesi ve Kelkit ilçe belediyesini kazanırken, MHP ise 4 ilçe belediyesini kazandı.

 

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, AK Parti, Gümüşhane’de merkez ilçe ve Kelkit ilçe belediyesini kazandı. AK Parti Gümüşhane Belediye Başkan adayı Ercan Çimen, seçimi kazanırken, Çimen’in rakibi olan MHP adayı Sabri Varan ise ikinci sırada yer aldı. 

 

4 İLÇE EL DEĞİŞTİRDİ

 

AK Parti'li Ahmet Kanat'ın yönettiği Kürtün ilçesini, MHP’li Enver Şen, AK Parti'li Nidai Köroğlu’nun yönettiği Torul'u, MHP’li Evren Evrim Özdemir, AK Parti'li Yavuz Altııparmak’ın yönettiği Şiran'ı, MHP’li Mutlu Özel ve AK Parti'li Şerif Aygün’ün yönettiği Köse’yi de, MHP’li Turgay Kesler kazandı.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre, Gümüşhane'de kazanan parti ve belediye başkanları şöyle:

 

AK Parti:

Gümüşhane: Ercan Çimen

Kelkit: Aziz Nas

MHP:

Kürtün: Enver Şen

Torul: Evren Evrim Özdemir

Şiran: Mutlu Özel

Köse: Turgay Kesler

 

MHP Amasya ve 2 ilçeyi, AK Parti ve CHP de 2'şer ilçeyi kazandı

 

AMASYA'da, yerel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Amasya Belediyesi ile 2 ilçe belediyesini kazanırken, AK Parti 2, Millet ittifakı' ise 2 ilçe belediye başkanlığını kazandı.

 

Amasya'da Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre, MHP Amasya Belediyesi ile 2 ilçe belediyesini kazanırken, AK Parti 2 ve 'millet ittifakı'nda bulunan CHP de 2 ilçe belediyesini kazandı.

 

Amasya Belediye Başkanlığı'nı ise AK Parti'den MHP'ye geçti. MHP'li aday Mehmet Sarı 29 bin 817 oy yüzde 47.3 oy oranı seçimi kazandı. AK Parti'li aday Cafer Özdemir 21 bin 594 oy yüzde 34.25 oy oranı ile ikinci sırada yer aldı.

 

Böylece 2 dönemdir Amasya Belediye Başkanlığı yapan Cafer Özdemir seçimi kaybetti. 2014 yılana göre MHP oy oranını yüzde 10.9 oranında artırdı.

 

2 İLÇE EL DEĞİŞTİRDİ

 

 

Göynücek ilçesinde ise MHP'li aday Kadir Fatih Erdoğan seçimi kazanarak başkanlığı AK Parti'den aldı. AK Parti'nin elinde bulunan Hamamözü Belediye Başkanlığı'nı MHP'nin adayı olan Fatih Bayrakdar kazandı.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre, Amasya'da kazanan parti ve belediye başkanları şöyle:

 

 

MHP:

Amasya: Mehmet Sarı

Göynücek: Kadir Fatih Erdoğan

Hamamözü: Fatih Bayrakdar

AK Parti:

Suluova: Fatih Üçok

Taşova: Bayram Öztürk

CHP:

Gümüşhacıköy: Zehra Özyol

Merzifon: Alp Kargı

 

Çorum'da AK Parti 9 belediye kazandı

 

 ÇORUM'da yerel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, AK Parti Çorum Belediyesi ve 8 ilçe belediyesini, MHP ise 3 ilçe belediyesini kazandı. CHP ve İYİ Parti'de 1'er ilçe belediye başkanlığı kazandı.

 

Çorum'da, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlara göre, AK Parti Çorum Belediyesi ve 8 ilçe belediyesini, MHP ise 3 ilçe belediyesini kazandı.

 

Ayrı olarak seçime giren CHP ve İYİ Parti'de 1'er ilçe belediye başkanlığı kazandı. Çorum Belediye Başkanlığı AK Partili Halil İbrahim Aşgın 62 bin 362 oy yüzde 43.17 oy oranı ile kazandı.

 

İkinci sırada ise 53 bin 219 oy yüzde 36.84 oy oranı ile CHP'li Özgür Kılıç yer aldı. AK Parti'nin oy oranı 2014'e göre yüzde 7.53 oranında azaldı.

 

5 İLÇE EL DEĞİŞTİRDİ

 

 

AK Parti'nin elinde olan Osmancık İlçe Belediye Başkanlığı'nı ise MHP'li Ahmet Gelgör kazandı. İskilip İlçesi'nde de MHP'nin adayı Ali Sülük seçimi kazanarak AK Parti'nin elinden belediye başkanlığını almış oldu.

 

AK Parti'nin elinde bulunan Boğazkale Belediye Başkanlığı'nı MHP'li aday Mesut Ocaklı kazandı. Laçin ilçesinde ise İdris Görükmez'in belediye başkanı seçilmesiyle birlikte başkanlık MHP'den AK Parti'ye geçmiş oldu.

 

CHP'nin elinde bulunan Oğuzlar ilçe Belediye Başkanlığı'nı ise AK Partili Muzaffer Yıldırım kazandı. 

 

Resmi olmayan sonuçlara göre, Çorum'da kazanan parti ve belediye başkanları şöyle:

 

AK Parti:

Çorum: Halil İbrahim Aşgın

Laçin: İdris Görükme

Oğuzlar: Muzaffer Yıldırım

Kargı: Zeki Şen

Bayat: Ekrem Ünlü

Dodurga: Mustafa Aydın

Uğurludağ: Remzi Torun

Alaca: Halil İbrahim Şaltu

Ortaköy: Taner İsbir

 

MHP:

Osmancık: Ahmet Gelgör

İskilip: Ali Sülük

Boğazkale: Mesut Ocaklı

 

CHP:

Mecitözü: Veli Aylar

İYİ Parti:

Sungurlu: Abdulkadir  Şahiner

 

 

Artvin’de CHP, 5 yıl sonra kazandı


 

ARTVİN, (DHA) - ARTVİN’de resmi olmayan yerel seçim sonuçlarına göre, CHP, Artvin Belediyesi ile 6 ilçe belediyesini kazandı. AK Parti ise 2 ilçe belediyesini kazandı.

 

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde; CHP Artvin Belediyesi ve 6 ilçe belediyesini kazandı. AK Parti ise 2 ilçe belediyesini aldı. 'Millet İttifakı'nın CHP’li adayı Demirhan Elçin, 7 bin 156 oy ve yüzde 50,97’lik oranla seçimi kazandı.

 

Elçin’in rakibi 'cumhur ittifakı'nın AK Partili adayı Mehmet Kocatepe ise kullanılan oyların yüzde 43,23’ünü aldı.  Elçin, partisinin 2014 seçimlerinde aldığı yüzde 36,9’luk oy oranını 14,07 puan arttırarak Artvin Belediye Başkanı seçildi.

 

MERKEZ VE 4 İLÇE CHP’YE GEÇTİ

 

AK Parti'li Mehmet Kocatepe’nin yönettiği Artvin Belediyesini, CHP’li Demirhan Elçin, AK Partili Nedim Cihan’ın yönettiği Hopa’yı CHP’li Taner Ekmekçi, AK Parti'li Coşkun Hekimoğlu’nun yönettiği Arhavi’yi, CHP’li Vasfi Kurdoğlu, AK Parti'li Aslan Atan’ın yönettiği Borçka’yı, CHP’li Ercan Orhan ve AK Parti'li Ahmet Sinan Öztürk’ün yönettiği Şavşat’ı CHP’li Nihat Acar kazandı.

 

 

Yusufeli ilçesinde AK Parti'li Eyüp Aytekin, Ardanuç ilçesinde CHP’li Yıldırım Demir, Murgul ilçesinde AK Parti'li Hasan Çavuş güven tazelerken, ilçe statüsü kazanan Kemalpaşa ilçesinde de CHP’li Ergül Akçiçek belediye başkanı olarak seçildi.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre, Artvin'de kazanan parti ve belediye başkanları şöyle:

 

CHP: 

 

Artvin: Demirhan Elçin

 

Hopa: Taner Ekmekçi

 

Arhavi: Vasfi Kurdoğlu

 

Borçka: Ercan Orhan

 

Kemalpaşa: Ergül Akçiçek

 

Şavşat: Nihat Acar

 

Ardanuç: Yıldırım Demir

 

AK Parti:

 

Yusufeli: Eyüp Aytekin 

 

Murgul: Hasan Çavuş

 

Rize'de, 'cumhur ittifakı' adayı, Türkiye'de en yüksek oyu aldı


 

Aytekin KALENDER/RİZE, (DHA) - RİZE'de, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre, 'cumhur ittifakı' adayı Rahmi Metin yüzde 72.71'lik oy oranı ile Türkiye'de en çok oy alan il belediye başkan adayı oldu.

 

AK Parti Rize'de 4 ilçe belediyesini kaybederken, MHP 3, CHP'de 1 belediye aldı.

 

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'de AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu 'cumhur ittifakı'nın AK Partili adayı Rahmi Metin, yüzde 72.71'lik oy oranı ile Türkiye'de en çok oy alan il belediye başkan adayı oldu.

 

Erdoğan'ın ilçesi Güneysu'da ise AK Partili Rıfat Özer, yüzde 84.34 oy oranı ile Türkiye'de en yüksek oy alan ilçe belediye başkan adayı oldu. 

 

AK PARTİ 4 İLÇEYİ KAYBETTİ

 

 

AK Parti, her seçimde Türkiye'de en yüksek oy aldığı Rize'de bu yerel seçimlerde 4 ilçe belediye başkanlığını kaybetti. Derepazarı'nda MHP'li Selim Metin, Çayeli'nde MHP'li İsmail Hakkı Çiftçi, İkizdere'de MHP'li Hakan Karagöz ile Fındıklı'da CHP'li Ercüment Şahin Çervatoğlu kazandı.

 

AK Parti, kaybedilen belediyeler nedeniyle Rize'de 3 Kasım 2002'den sonra ilk kez kutlama yapamadı.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre, Rize'de kazanan parti ve belediye başkanları şöyle:

 

AK Parti

 

 

Rize: Rahmi Metin

 

Ardeşen: Avni Kahya

 

Çamlıhemşin:  Osman Haşimoğlu

 

Güneysu: Rıfat Özer

 

Hemşin: Halim Kazım Bekar

 

İyidere: Saffet Mete

 

Kalkandere: Kenan Yıldırım

 

Pazar: Ahmet Basa

 

MHP:

 

 

Derepazarı: Selim Metin

 

İkizdere: Hakan Karagöz

 

Çayeli: İsmail Hakkı Çiftçi

 

CHP:

 

 

Fındıklı: Ercüment Şahin Çevratoğlu

 

Samsun'da 'cumhur ittifakı' büyükşehir ve 15 ilçeyi kazandı, 3 ilçe el değiştirdi


 

Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA)- SAMSUN'da yerel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhur İttifakı çatısı altında seçimlere giren AK Parti büyükşehir belediyesi ve 13 ilçe belediyesini, MHP ise 2 ilçe belediyesini kazandı. Millet İttifakı olarak seçime giren CHP ve İYİ Parti ise 1'er ilçede belediye kazandı. 

 

 

Samsun'da, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlara göre Cumhur İttifakı çatısı altında seçimlere giren AK Parti büyükşehir belediyesi ve 13 ilçe belediyesini, MHP ise 2 ilçe belediyesini kazandı.

 

Millet İttifakı olarak seçime giren CHP ile İYİ Parti ise 1'er belediyeyi kazandı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğuna Cumhur İttifakı'nın AK Parti'li aday Mustafa Demir otururken, ikinci sırada ise Millet İttifakı'nın adayı İYİ Partili Hayati Tekin yer aldı. 

 

3 İLÇE EL DEĞİŞTİRDİ

 

İlkadım ilçesinde İYİ Parti'li Necattin Demirtaş mevcut başkan olan AK Parti'li Erdoğan Tok'a karşı kazanarak yeni belediye başkanı seçildi.

 

Atakum ilçesinde de değişiklik yaşandı. AK Parti'nin elinde olan Atakum ilçesini AK Parti'li Zihni Şahin'e karşı CHP'li Cemil Deveci kazandı.

 

AK Parti'nin elinde bulunan Alaçam ilçe belediyesini ise Cumhur İttifakı'nın adayı olarak seçime giren MHP'li İlyas Acar kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Samsun'da kazanan belediye başkanları işe şöyle;

 

AK Parti:

 

Büyükşehir: Mustafa Demir

Canik: İbrahim Sandıkçı

Tekkeköy: Hasan Togar

Çarşamba:Halit Doğan

Terme: Ali Kılıç

Salıpazarı:Halil Akgül

Ayvacık: Halil Kalaycı

Ladik: Nurhan Yapıcı Özel

Kavak:İbrahim Sarıcaoğlu

Havza:Sebahattin Özdemir 

Vezirköprü: İbrahim Sadık Edis 

Ondokuzmayıs: Osman Topaloğlu

Bafra: Hamit Kılıç 

Yakakent: Hüseyin Kıyma

 

MHP

 

Asarcık: Şerif Kılağuz 

Alaçam: İlyas Acar

 

CHP

 

Atakum: Cemil Deveci

İYİ Parti:

 

İlkadım: Necattin Demirtaş

 

Bayburt'ta MHP, 10 yıl sonra kazandı


 

BAYBURT'ta, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre MHP, 10 yıl aradan sonra yeniden kazandı. MHP, Bayburt Belediyesi'nin yanı sıra 1 ilçe belediyesini de alırken, AK Parti ise 1 ilçe belediyesini kazandı.

 

 

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde MHP'nin adayı Hükmü Pekmezci, 10 bin 898 oy ve yüzde 56,52'lik oranla Bayburt Belediye Başkanlığı'na seçildi.

 

AK Parti'nin adayı Fatih Yumak ise kullanılan oyların yüzde 35,80'ini aldı. Bayburt'ta, 2014 seçimlerinde AK Parti'li Mete Memiş'e kaybeden MHP, yüzde 38,72'lik oy oranını bu seçimde 17,8 puan artırdı.

 

MHP'li Pekmezi, 1999- 2004 yıllarında da Bayburt Belediye Başkanlığı yapmıştı. AK Parti, daha önceki seçimlerde Türkiye genelinde en yüksek oy aldığı illerden olan Bayburt'ta, bu kez kaybetti.

 

Bayburt Belediye Başkanı AK Parti'li Mete Memiş'in 31 Mart yerel seçimi için yeniden aday gösterilmemesi, parti tabanından tepkilere neden olmuş, bazı partililer ise istifa etmişti.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre, Bayburt'ta kazanan parti ve belediye başkanları şöyle:

 

MHP

 

Bayburt Belediyesi: Hükmü Pekmezci

Aydıntepe: Haşim Şentürk

 

AK Parti

 

Demirözü: Arslan Gürer

 

Trabzon'da, 'cumhur ittifakı' büyükşehir ve 16 ilçeyi kazandı


 

 TRABZON'da, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre, 'cumhur ittifakı' çatısı altında AK Parti, büyükşehir belediyesi ile 14 ilçe belediyesini, MHP ise 2 ilçe belediyesini kazandı.

 

Bağımsız adayın 1 ilçe kazandığı Trabzon'da, 'millet ittifakı' çatısındaki İYİ Parti ve CHP de 1'er belediye kazandı. 

 

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu 'cumhur ittifakı' Trabzon'da, büyükşehir ve 16 ilçe belediyesini kazandı.

 

'Cumhur ittifakı'nın AK Parti'li adayı Murat Zorluoğlu, 307 bin 57 oy ve yüzde 64,63'lük oranla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi.

 

Rakibi 'millet ittifakı'nın İYİ Parti'li adayı Atakan Aksoy ise kullanılan oyların yüzde 29,51'ini aldı. Zorluoğlu, partisinin 2014 seçimlerinde aldığı yüzde 59,5'lik oy oranını bu seçimde 4,8 puan artırdı.

 

3 İLÇE EL DEĞİŞTİRDİ

 

AK Parti'li Orhan Bıçakçıoğlu'nun 2014- 2019 yıllarında yönettiği Beşikdüzü ilçesini 'millet ittifakı'nın CHP'li adayı Ramis Uzun, AK Parti'li İbrahim Sağıroğlu'nun yönettiği Yomra'yı da 'millet ittifakı'nın İYİ Parti'li adayı Mustafa Bıyık kazandı.

 

Hayrat ilçesinde ise önceki dönem belediye başkanı olan ve partisince aday gösterilmemesi üzerine seçime bağımsız giren Mehmet Nuhoğlu da rakibi 'cumhur ittifakı'nın AK Parti'li adayı Salih Öztel'i geride bıraktı.

 

9 BAŞKAN GÜVEN TAZELEDİ

 

Trabzon'da, 9 ilçede mevcut AK Parti'li başkanlar, tekrar seçilerek, güven tazeledi. Resmi olmayan sonuçlara göre, Trabzon'da kazanan partiler ve belediye başkanları şöyle:

 

AK Parti

 

Büyükşehir: Murat Zorluoğlu

Ortahisar: Ahmet Metin Genç

Akçaabat: Osman Nuri Ekim

Düzköy: Yılmaz Ankara

Vakfıkebir: Muhammet Balta 

Tonya: Osman Beşel

Maçka: Koray Koçhan

Arsin: Muhammet Sait Gürsoy

Araklı: Recep Çebi

Sürmene: Rahmi Üstün

Of: Salim Salih Sarıalioğlu

Köprübaşı: Ali Aydın

Çaykara: Hanefi Tok

Dernekpazarı: Mehmet Aşık

 

CHP

Beşikdüzü: Ramis Uzun

 

MHP

Şalpazarı: Refik Kurukız

Çarşıbaşı Mümin Nuhoğlu

 

İYİ Parti

Yomra: Mustafa Bıyık

Bağımsız

Hayrat: Mehmet Nuhoğlu

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: KARADENİZ'DE, İL,, İLÇE, KİMDEYDİ,, KİME, GEÇTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı