Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 12:28
 
HANS’LA HASAN AYNI OLACAK YETİŞ MEHMET BEYİM
Bugün kendini ifade edemeyen, derdini anlatamayan bir nesille karşı karşıya değil miyiz? İşte aynı bugün gibi o gün de Türkçe “esaret ve aşağılık bir dil” gibi kullanılırken bir devlet adamı çıkıp ferman buyurmuş.
TOKAT Haberi
HANS’LA HASAN AYNI OLACAK YETİŞ MEHMET BEYİM

   Karamanoğlu Mehmet Bey; “Şimden girü, hiç kimesne, kapuda, divanda, mecliste ve seyranda, Türk dilinden gayrı söz söylemeye… (Bugünden sonra hiç kimse, dergâhta, divanda, mecliste ve sarayda, Türkçeden başka dil konuşmayacaktır.)” Diyerek, ferman buyurduğunda Türkçe’nin düştüğü durumu iyileştirmek için bir adım atmıştı.

  Bizler de bu sözün söylendiği günü ‘Türk Dil’ bayramı olarak kutluyoruz.

   Fakat bugünü kutlarken veya kutlamaya giderken kafamızı kaldırıp baktığımızda işyerlerine asılan tabelaları, bir lokantaya gittiğimizde önümüze konan yemeklerin adını veya konaklamak üzere bir yerde kalacağımız zaman oranın adının yabancı olmasını umursamadan kutlamalara devam ediyoruz.

  Okullarımızda anaokulundan itibaren öğretilmeye çalışılan Oktay Sinanoğlu’nun tabiriyle “Tarzanca” dan rahatsız olmuyoruz. Okul girişlerinde veya konferans salonlarında yapılan İngilizce baskısından, çocuklarımızın İngilizceye teslim ve mahkum edilmesine bile sesimiz çıkmıyorsa. Hatta çocuklarımızın Türkçeyi konuşamaması bile bizim için pek önemli değil.

  Son dönemlerde bir de televizyon programlarında veya dizilerde karşımıza çıkartılan karakterlerin Türk isimleriyle alakasının bile olmaması bile bizim garibimize gitmiyor.

  Karamanoğlu Mehmet Bey bugün yerinden kalkıp gelse acaba bizim gibi mi tavır alırdı? Veya o gün çıkarmış olduğu fermanı alıp yırtar mıydı?

  Onunla ve onun yaptığıyla gurur duymak tabi ki çok güzel. Fakat onun yaptığını yapmadıktan, onun verdiği mücadelenin aynısını vermedikten sonra bugünü ‘Bayram’ olarak kutlamak biraz tuhaf duygu.

  Bugün de bizler birer Karamanoğlu Mehmet Bey gibi düşünemiyor, onun rahatsız olduklarından rahatsız olmuyor isek bugünü bayram olarak kutlamakta ‘Yalancı Maymunu’ oynamaktan farksızdır.

  Bizlere bir Karamanoğlu Mehmet Bey daha gelmeyeceğine göre artık bizler Karamanoğlu Mehmet Bey gibi olmak zorundayız.

  Türk’ün ve Türkçenin aşağılık duygusundan kurtarılması için bugün topyekun mücadele etmek ve çevremizde olan yabancı düşkünlüğüne dur demek zorundayız.

  Dur demezsek Hans’la Hasan’ın aynı sayılacağı günler çok uzakta görünmüyor.

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: HANS’LA, HASAN, AYNI, OLACAK, YETİŞ, MEHMET, BEYİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı