Haber Detayı
10 Mayıs 2018 - Perşembe 17:09
 
CUMHURBAŞKANI'NA MEKTUP !
CUMHURBAŞKANI'NA MEKTUP !
TARIM Haberi
CUMHURBAŞKANI'NA MEKTUP !

Samsun İli Ziraat Odaları Başkanlarından Hem Cumhurbaşkanımıza Hem de Başbakanımıza Mektup ;

 

 

Sayın Cumhurbaşkanım; 

 

Sayın Cumhurbaşkanımız öncelikle 24 Haziran da yapılacak olan seçimlerin Ülkemize ,Milletimize hayırlı olmasını Yüce Mevla’mızdan niyaz ediyor Ziraat Odaları Başkanları olarak  Cumhur İttifakının yanında olduğumuzu saygılarımızla arz ediyoruz. 

Sayın Cumhur Başkanım Ziraat odalarımızın bazı arzu ve isteklerini Zat-ı Alinize arz etmek ihtiyacı duyduk. Takdir Yüce Makamınıza ait olmak üzere aşağıda saygıyla arz ediyoruz. 

 

2B çalışmaları tamamlanmış olan  yerlerde sehven veya bilirkişi hatasından dolayı 2B kapsamına alınmayan parsellerin 2B çalışmasını yapan heyet tarafından yeniden incelenerek çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi ayrıca Cumhuriyet tapusu olan çiftçilerimize 2B arazilerinin ücretsiz olarak verilmesi hususunda ilgili Bakanlığa gerekli talimatın yüce makamınızca verilmesini saygılarımızla arz ederiz. 

 

2017 doğrudan gelir desteğinden faydalanamayan çiftçilerimiz için yeniden süre uzatımı yapılması hususunda ilgili Bakanlığa gerekli talimatın yüce makamınızca verilmesini saygılarımızla arz ederiz. 

 

Çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) işlemleri yapılırken çiftçilerimiz Ziraat Odaları ve İlçe Tarım Müdürlükleri arasında gidip gelirken zorluklar ve bazen mağduriyetler yaşamaktadır.Ayrıca ÇKS işlemleri ilçe Tarım Müdürlükleri üzerinde bir yük oluşturmaktadır. İlçe tarım müdürlükleri Mühendisler asli görevleri olan sahada ki iş ve işlemlerini yapamayarak orta öğretim mezununun yapacağı evrak işlerini yapmak zorunda kalmaktadır. Bundan dolayıdır ki; hem İlçe Tarım Müdürlüklerini amacı dışında ki iş yükünü azaltmak hem de çiftçilerimizin mağduriyetini gidermek adına ÇKS işlemlerinin Ziraat Odalarında yapılması hususunda ilgili Bakanlığa gerekli talimatın yüce makamınızca verilmesini saygılarımızla arz ederiz. 

 

Genel Başkanımız Ş.Şemsi BAYRAKTAR Beyefendinin çalışmaları sonucu Ziraat Odalarımız ÇKS işlemlerini yazabilecek alt yapıya (ZOBİS) ve bilgiye sahiptir.Ayrıca bütün Ziraat Odaları personelleri Genel Başkanımızın verdirmiş olduğu eğitimlere katılarak ÇKS işlemlerini yapabilecek seviyededir.ÇKS ve FKS işlemlerini aynı anda yapabilmek için ilgili Bakanlığa gerekli talimatın yüce makamınızca verilmesini saygılarımızla arz ederiz. 

 

Çiftçilerimize sağlanacak olan kredilerin Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin esnaflarına sağladığı kredi örneğinde olduğu gibi Ziraat Odalarının da aynı şekilde odaya üyeliği aktif şekilde olan çiftçilerimize kredi sağlanması için ilgili Bakanlıklar ve İlgili Bankalar arasında Ziraat Odaları ile gerekli sözleşmelerin yapılmasının sağlanması için ilgili Bakanlığa gerekli talimatın yüce makamınızca verilmesini saygılarımızla arz ederiz. 

 

İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevellit heyetlerine Kızılay Şubelerinin ve İHH Şube Temsilcilerinin bulunmasına rağmen Türkiye Genelinde 4.500.00  

( Dört milyon beşyüz bin )üyesi olan kırsalı ve ihtiyaç sahiplerini en iyi tanıyan ve bilen Ziraat Odalarının mütevellit heyetinde başkan veya temsilcilerinin bulunmaması Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının ruhuna aykırıdır.Bu sebepledir ki İlgili kurumlarla görüşülerek Ziraat Odalarından bir üyenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Mütevellit heyetinde yer alması için ilgili Bakanlığa gerekli talimatın yüce makamınızca verilmesini saygılarımızla arz ederiz. 

 

Sonuç olarak Samsun İli Ziraat Odaları Başkanları olarak İl Koordinasyon kurulunda aldığımız kararları çiftçilerimize daha iyi hizmet sunabilmek onların mağduriyetlerini  gidermek amacıyla Zatı-ı alinize saygılarımızla arz ediyoruz. 

 

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: CUMHURBAŞKANI'NA, MEKTUP, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı