Haber Detayı
21 Nisan 2020 - Salı 10:40 Bu haber 1342 kez okundu
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAŞAKŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ’NİN AÇILIŞINI YAPTI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAŞAKŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ’NİN AÇILIŞINI YAPTI
GÜNDEM Haberi
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAŞAKŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ’NİN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katılımıyla İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi hizmete alım ve yerli solunum cihazı teslim töreni düzenlendi. 

 

Başakşehir Şehir Hastanesin açılış törende konuşan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca , “Hastanenin 145 bin metrekare oturum alanı mevcut. Toplam kapalı alanı ise 1 milyon 21 bin metrekaredir. Hastanemiz birçok lojistik mekanları bulundurmakta ve 304 bin metrekaresi medikal alanı oluşturmaktadır. Toplamda 725 muayene odası ve 2 bin 682 hasta yatağı bulunmaktadır. Bu hasta yatakları, yine her biri istenildiğinde yoğun bakım standartlarına dönüştürülebilecek yataklardır”  dedi.

 

‘HASTANEMİZDE 3 BİN 466 KAMERA İLE GÜVENLİK KONTROLÜ YAPILIYOR’
Hastanede 28 doğum salonu, 90 ameliyathane, 16 yataklı yanık ünitesi, yeni doğan ve erişkin olmak üzere toplam 426 yoğun bakım yatağının mevcut olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, hastanede t rijenerasyon sistemi kullanılarak yüzde 50 enerji ihtiyacının karşılandığını ve yağmur sularının depolanarak peyzaj sulamasında kullanıldığını belirtti. Hastanenin tam otomasyon özelliğine sahip akıllı bina sistemiyle donatıldığını aktaran Bakan Koca, "Kampüs içi bisiklet yolları, park alanlarıyla, hibrit araç şarj üniteleri içeren, yeşil bina sertifikası alacak seviyede enerji ve çevre dostu tasarımlarla inşa edilmiştir. Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ardından Sancaktepe Şehir Hastanesi’ni de devreye aldığımızda, Asya ile Avrupa’nın kavşak noktasındaki stratejik konumuyla dünyanın sayılı büyükşehirlerinden olan İstanbulumuz, iki yakadaki şehir hastanelerimizle birlikte sağlık altyapısı bakımından da dünyanın en başta gelen şehri olacaktır" ifadelerini kullandı.

 

‘BURADA HER TÜRLÜ ÖZELİĞE SAHİP OLAN HASTANEMİZ HİZMETE VEREÇEK’
Tüm kampüste 3 bin 466 Full HD ve gece görüş özellikli kamera ile güvenlik kontrolü yapılacağını dile getiren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, çocuk acil servis ve girişinde toplam 30 bin metrekare içerisinde hem çocuk hem erişkin hem de kadın doğum acil servislerinin bulunduğunu anlatarak, Başakşehir Şehir Hastanesi’nin 8 ayrı branş hastanesini içinde barındırdığını kaydetti. Bakan Koca, bu hastanelerin genel hastane, çocuk hastanesi, ortopedi hastanesi, nöroloji hastanesi, kadın doğum hastanesi, KVC hastanesi, onkoloji hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ile psikiyatri hastanelerinden oluştuğunu söyledi. Hastanenin, tamamı hizmete girdiğinde Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi olacağını vurgulayan Koca, binanın 2 bin 68 deprem izolatörünün kullanıldığı tek blokta en büyük yapı olduğuna da dikkati çekti.

 

‘HER ODAMIZ YOĞUN BAKIMA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLME ÖZELLİĞİNE SAHİP’
Başakşehir Şehir Hastanesi’nin mayıs ortasında tümüyle faaliyete geçeceğini aktaran Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Bugün kadın doğum ve çocuk hastanelerinin yataklı servislerini hizmete almış oluyoruz, şimdilik bu bölümleri pandemi hastanesi olarak kullanacağız. Doğrudan hasta muayenesi şeklinde değil, il genelinde yatış kararı verilmiş hastalarımızın 112 aracılığıyla nakledilerek yatırılması planlandık.Hastanede iki adet konferans salonu var.  hastanelerin aynı zamanda üniversiteyle iş birliği içinde olduğu için konferans salonlarının kütüphaneden sonra en fazla ihtiyaç duyulan alanların olduğunun bilinçieyiz.Diğer şehir hastanelerinde olduğu gibi Başakşehir Şehir Hastanesi’nin her hasta odasının gerekli ekipmanla yoğun bakıma dönüştürülebilme özelliğine sahip olduğun hatılatmak istiyorum. Tomografi, ultrason acil görüntüleme merkezinde tomografi ve röntgen cihazları hazır durumdadır. Hastane en gelişmiş tıbbi görüntüleme cihazlarıyla donatılmıştır” dedi.

 

‘TÜM ODALARIMIZ SON SİSTEM CİHAZLARLA DONATILMIŞ HAZIR HALDE’
Toplamda 7 adet tomografi, 7 adet MR cihazı mevcut. Ekokardiyografi ile birlikte 24 ultrason cihazını var olduğunu hatırlatan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,“ Diğer şehir hastanelerinde olduğu gibi Başakşehir  Şehir Hastanesi’nin her hasta odasının gerekli ekipmanla yoğun bakıma dönüştürülebilme özelliğine sahip olduğun hatılatmak istiyorum. Tomografi, ultrason acil görüntüleme merkezinde tomografi ve röntgen cihazları hazır durumdadır. Hastane en gelişmiş tıbbi görüntüleme cihazlarıyla donatılmıştır. Toplamda 7 adet tomografi, 7 adet MR cihazı mevcut. Ekokardiyografi ile birlikte 24 ultrason cihazı var. Özellikle kanser tanısında kullandığımız PET-CT ve SPECT/CT cihazları da toplamda 4 tane planlanmış durumda. Hastane tümüyle devreye girdiğinde hem teşhis hem de tedavide en gelişmiş cihazların hizmet verileceği şekilde planlandı.Merkezi Yardım Masası birimini de tanıtan  kampüsün çok sayıda hastaneyi barındırması ve yüksek kapasiteye sahip olması dolayısıyla hastaların sorunlarının çözülmesi için özel bir organizasyona gerek duyulduğu için yardım masasının oluşturulduk” şeklinde konuştu.

 

‘AVRUPA’NIN STATÜSÜ ÜZERİNDE HİZMET VERECEK OLAN HASTANEMİZ VAR’
Sterilizasyonun üç ayrı blokta toplamda yaklaşık 5 bin metrekare kapalı alanda kurulduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,“Merkezi sterilizasyon ünitesinde de yaklaşık 150 personelimiz hizmet vermektedir. Tüm süreç modern cihaz ve sistemlerle donatıldı, özellikle her süreci dijital olarak takip edebiliyoruzŞu anda pandemi hastanesi olarak acil laboratuvarıda hizmet verecek. Pandemi sürecinde kurulmuş olan laboratuvar gerekli tetkik ve testleri çalışabilecek düzeyde planlandı. Ayrıca bu dönemde bizim için önemli olan immün plazma için de kan transfüzyon merkezi donanımı tamamlanmış durumda. Kan ürünleri 7/24 hazırlanabilmektedir. Kovit hastaları için de immün plazma üretimi gerçekleştirilebilecek altyapıya sahip olduğunu da söylemek istiyorum.Acil yatak sayımızda tam teşekkül hizmet verecek. veAcilde müşahade, müdahale ve gözetim yataklarımız 60’a yakın bu anlamda yatağımız var Şu an 450 yoğun bakım yatağının 155’ini hizmete sunduk.155 ventilatörün her bir yoğun bakım odasına konuldu ve faaliyete geçti. Ayrıca her yoğun bakım odası negatif basınçlıdır” diye konuştu.

Köksal ÖNER

 

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN, BAŞAKŞEHİR, ŞEHİR, HASTANESİ’NİN, AÇILIŞINI, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı