Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 19:46
 
ÇEŞM-İ CİHAN AMASRA
Ufuk'un Seyir Defteri...
TURİZM Haberi
ÇEŞM-İ CİHAN AMASRA

“Lala lala Çeşhm-i Cihan Bu Mu Ola?”  ^^ Lala lala  ;  dünyanın gözbebeği burası mıdır? 


Fatih Sultan Mehmet Han’ın  hocasıyla arasında geçen ve tarihe mal olmuş bu söze ilham veren cennet. Safranbolu’dan 1 saat  , Bartından 20 dakikalık yolculuk sonrasında ;Amasra’nın hemen girişinde  Fatih Han’a o tarihi sözü söyleten manzara karşılıyor sizi.

 

Ama durun şehir merkezine inmeyin ve soldaki tabelayı takip edip , bakacak seyir terasından bakın birde Amasraya…
Amasra, Batı Karadeniz Bölgesinde, Bartın iline bağlı bir ilçedir. kültürel ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan, mavisi ve yeşiliyle peri masallarını aratmayan huzur dolu bir ilçesidir.Karadeniz’in incisi olarak tanınır. 

 

Çevresindeki 100km alan eşsiz koyları, el değmemiş plajları, yemyeşil ormanları, milli parkları, şelaleleri ve daha bir çok kültürel, ekolojik ve doğal alanlarıyla ve tarihi kaluntılarıyla geniş kapsamlı bir tatil fırsatı sunan bir cennettir.Denize doğru uzanmış bir burun;  burnun iki yanında korunaklı birer koy ( soldaki küçük liman ve  sağdaki büyük limandır  ) ve ana karaya bağlı bağımsız 5 küçük adanın dördünün zamanla bileşmesiyle meydana gelen küçük bir düzlükte kuruludur..çevresinde dağlar denize paralel uzandıkları için kumsal vb. oluşumları azdır ve falezlere (Yalıyar) rastlanmaktadır.

 

Deniz karadan itibaren kısa mesafede derinleşir.İlçe merkezinin iskeletini meydana getiren adalar Boztepe, Zindan, Küçük Ada ve Tekke Tepesi adını taşır. Büyük Ada, ya da Tavşan Adası diye anılan ada  ise( gerçekten üzerinde tavşanlar yaşar) , birleşerek bir yarımada oluşturan dört adadan ayrıdır.tavşan adasının ilçe merkezindeki kiliseyle zamanında yeraltı tünelleriyle  bağlı olduğuna,rahiplerin bu tüneller vasıtasıyla işgalcilerden kaçtıklarına  inanılır.

 


Amasranın en bilinen seyir tepesi olan bakacak tan baktığınızda ilçe merkezinin  tarihi küçük bir köprüyle ( kemere köprüsü) ,  ilçenin en uç noktasıyla bağlandığı görülür. ( boztepe ağlayan ağaç). Ağlayan Ağaç, Amasra’nın Tavşan Adası manzaralı noktası. Köprüden geçtiğiniz alanda kalan yerde gerçekten bir 300-350 yaşında bir ağaç var ve yılın belli zamanlarında (genelde Nisan ve Mayıs’ta birkaç kez olarak) gerçekten ağlıyor. :)

 

Denizden ve havadan aldığı nemi yapraklarından dışarı salarak. Ağlayan Ağaç’n hemen yanında da bir çay bahçesi var. Burada Tavşan Adası manzarasına karşı çay-kahve içebilirsiniz. 

 


Amasra’nın sesamos adı ile ilk kuruluşu m.ö. 12. Yüzyılda fenikelilere dayanır..Ancak   yeni baştan kurulması ve büyük kent görünüşü alması, ilçeyede  adını veren  prenses Amastrist zamanında olmuştur. Prensesin öldürülmesinden sonra sık sık el değiştiren şehri romalılar, bizanslılar ve cenovalılar ellerinde tuttuktan sonra fatih sultan mehmet 1460 yılında savaşmadan şehri teslim alarak osmanlı topraklarına katmıştır.

 


Halkın önemli bir kısmı emekliye ayrılmış vatandaşlardan oluşman ilçenin ana geçim kaynağı TTK dır.50- 60 yıllık turizm geçmişi olan ilçenin normalde nüfusu 15 bin civarındadır ancak yazın ve özelliklede tatil dönemlerinde hergün nüfusu kadar turiste ev sahipliği yapar.türkiyede ilk ev pansiyonculuğunun yapılmaya başladığı yer olan bu şirin ilçede hepi topu 2100 yatak kapasitesi mevcuttur..günlük 100 – 300 tl arasında konaklama alternatifleri bulabileceğiniz ilçe de , ayrıca  çeşitli balık restorantları ve kafeteryalar gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. 

 


Amasra’da açık ara yapılacak en güzel şey balık-salata.ve rakı-balık Amasra’nın, içinde klasik marul, domates, salatalığın yanı sıra turp ve çeşitli sebzelerin de olduğu inanılmaz güzel bir salatası var. Bu ikiliyi yiyebileceğiniz en popüler yer Mustafa Amca’nın Yeri. Canlı Balık diye de geçiyor.. ilçeye has pişirme yöntemleriyle pişirilen balıkların mutlaka tadına bakın derim.0 (378) 315 26 06
Amasra’da kahvaltı yapmak isterseniz de Türkan Hanım’ın Yeri‘ni tavsiye ederim.

 

Menemeni, omletleri, içi peynirli maydanoz dolu yöresel mantısı seviliyor.

 

Serpme kahvaltıda sınırsız çay da var daha ne olsun.   

0378 315 21 31


Lütfiye, Amasra’dan çıkmış harika bir marka-girişim. 4 kuşaktır büyük özveri ile işin başında olan bir ailenin emeğinin biricik meyvesi. Burası, Amasra’dan çıkma, tamamen organik yöresel ürünleri satın alabileceğiniz aynı zamanda da taş duvarlı tarihi mağazasında oturup birer Türk kahvesi-çay içebileceğiniz bir yer. Lütfiye’de satın alabilecekleriniz arasında, anneanne usulü yapılmış kızılcık, çilek, gül, böğürtlen, erik gibi reçeller, organik şerbetler, ezmeler, helvalar, marmelatlar ve pekmezler var….
20 tl ile 500 tl arası fiyatlarla ,45-120 dakikalık  özel tekne veya yat  kiralayarak koylara yada el değmemiş plajlara yolculuğa çıkabilirsiniz, mangal yapabilir, balık tutabilir ve mehtap turlarına katılabilirsiniz. Sevgilinize özel tekliflerinizi masmavi denizin ortasında yapabilirsiniz…


Flipper gezi teknesi 0546 568 77 56 – 0544 562 32 83.

Gökdeniz gezi teknesi 0 531 409 09 67


Yılın 12 ayı tatil severleri ağırlayabilecek turizm potansiyeline sahiptir. Havanın tadını çıkartmak, karadeniz’in yeşilliklerinde dinlenmek, akşam yemeğinde balığı ve salatası‘nın eşsiz lezzetini tatmak istiyorsanız en iyi zamanmart-nisan-mayıs aylarıdır. Şehirin çevresinde denize girmeyi düşünüyorsanız en iyi aylar temmuz-ağustos-eylül aylarıdır.temmuz ayında uğrayacak olursanız ,  düzenlenen barış akarsu festivali (yeni adıyla temmuz günleri festivali)’ne katılabilirsiniz. 1 ay boyunca etkinliklerin hiç bitmediği, hergün konserden, belgesele bir çok ücretsiz aktivitenin düzenlendiği festivalin merkezi şehir merkezindeki kültür parkıdır…

 

İlçeye özgü bir başka şey ise , Salı ve Cuma günleri kurulan köylü( galla ) pazarı. “Galla”, yöre ağzıyla kadın demek., içinde tamamen bölge kadınlarının üretimi olan organik ürünler satılıyor. Envai çeşit reçeller, kışlık tarhanalar, kesme erişteler, meyveler satılıyor. Ancak gallalar “Abla ondan aldın, benden de al”, “At bir 10’luk da bi siftah yapalım” diye diye insanı fazla darlıyor. Ürünlerin mutlaka tadına bakarak alın.

 


Diğer gezilecek yerler, Amasra Bedesteni, Antik Tiyatro, Akropol, Necropol, Yeraltı Çarşısı, İlkçağ Opus Revincium Rıhtımlar ve Dalgakıranlar, Bizans Dönemine ait Yıkık Kilise, Amasra Kalesi,Amasra müzesi , tarihi çekiciler çarşısı , çakraz tatil köyü ,  Amasra’da Osmanlı hamamı kalıntıları, , Yeraltı Galerileri, Amasra Büyüktepe (İnziva) Mağarası, dünyada tek olan Roma dönemine ait Kuşkayası Anıtı, Kale ve üzerindeki armalar, Kilise (Fatih Camii), Chapel (Kültür Evi), Oyma Mağaralar ve Bedesten kalıntıları antik kentin görünen yüzleridir. 5000 kişilik Tiyatro, Forum, Şeref yolu, Yeraltı Çarşısı, akropol ve nekropol gibi bölümler toprak altındadır….

                                                                                                             ‘’ KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN ‘’

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: ÇEŞM-İ, CİHAN, AMASRA,
Yorumlar
Haber Yazılımı