Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 10:46
 
BAFRA GAZETECİLER DERNEĞİNDEN 10 OCAK MESAJI
BAFRA GAZETECİLER DERNEĞİNDEN 10 OCAK MESAJI
SAMSUN Haberi
BAFRA GAZETECİLER DERNEĞİNDEN 10 OCAK MESAJI

BAFRA GAZETECİLER DERNEĞİNDEN 10 OCAK MESAJI

Basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmasının 57.yılında büyük bir değişime uğradığına dikkat çeken Bafra gazeteciler derneği Başkanı İbrahim ALAÇAMLI "Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kabul ettiğimiz bu günde zamanla söz konusu yasa delinerek gazetecilerin birçok hakkı elinden alınmıştır.

Çalışan gazetecilerin o kadar çok hakkı delindi ki bizler bunu artık bir kutlama değil dayanışma günü olarak kutlamaya başladık" dedi.

GAZETECİLER İÇİN YASA ÇIKARILMALI

Sektörde yaşanan sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini de ifade eden ALAÇAMLI, "Daha iyi haklara sahip olacağımız bir 10 Ocak diliyorum.

Medyanın, gazetelerin, televizyonların ve internet medyasının desteklenmesi gerektiğini savunuyoruz. Mesleğimizin sorunları çok fazla ve bunların başında gazetecilerin bir kimliğinin olmaması geliyor.

Bir gazetecilik yasası yok. Mesela bir avukat veya doktor, belirli eğitim ve kademelerden geçerek meslek hakkını elde edebiliyor ancak bizim mesleğimizde eline fotoğraf makinesi ya da kamera alan ve bir iki satır not tutan insanlar 'gazeteci' olduklarını iddia ediyorlar.

Biz diyoruz ki acilen bir gazetecilik yasası çıkarılmalı ve meslekteki etik sorunun önüne geçilebilmeli" diye konuştu.

 

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: BAFRA, GAZETECİLER, DERNEĞİNDEN, 10, OCAK, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı