Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 19:01
 
AHDE VEFA
Kenan BAYRAM yazdı...
GÜNDEM Haberi
AHDE VEFA

Ahde vefa nedir? Muhabbet, dostluk ve bağlılıkta sebad ahde riâyed ve verilen sözde durmak denen olan vefa islami şiârlardan biri ve belkide en ehemmiyetlisidir.

 

Çünkü her insan imtihan edilmek üzere geldiği bu dünyada ruh aleminde vermiş olduğu söze sadakatini ispat ettiği takdirde, hayatını mümin olarak yaşar.

 

Ahde vefayı anlattıktan sonra günümüzde vefasızlıktan yakınmayan çevremizde yok denecek kadar az insan vardır. İnsanımıza fırsat verseniz zaman ayırsanız vefasızlık hakkında konuş deseniz inanın hiç tereddüt etmeden saatlerce günlerce konuşabilir hatta sosyal ağlarda vefa  ve vefasızlık hakkında bir konu paylaşıldığında göreceksiniz ki en çok beğeni ve yorum yapıldığına şahit olacaksınız.

 

Bu yozluğun ve ahlaksızlığın sebebi insanımızın özde değil sözde yaşam tarzını seçmesindendir.

 

Herkes adam herkes müslüman herkes dürüst herkes dava adamı tabiki sözde bu tür insanların özde yaptıklarını görseniz insanlığınızdan utanırsınız borcunu ödemeyen yapılan iyiliği unutan bir konuma geldiğinde en yakınını görmezlikten gelen adam harcamasını iyi bilen sözler verip vaadler verip adam çalıştıran insanları kullanan kibirli, kendini beğenmiş insanlıktan çıkmış, dinden uzaklaşmış (para, şöhret, makam, mevki vb.) için yapmayacağı şey ezemeyeceği, kıramayacağı insan bırakmayan tip haline gelmiştir.

 

Allah çevremizde ve yakınımızda böyler insanları bizden uzak tutsun yerel seçimlerde adaylık için mücadele edecek insanların dilerim ki bu yazımı okuduktan sonra yollara düşsünler…!

 

Kolay değildir her şeyinde yardım ettiğin zor gününde sana ihtiyaçı olduğunda  yanında olduğun kişiye yabancı gibi bakmak sizlere vefanın İstanbul’da bir semt adı olarak kalmaması dost dediğin markette yoğurt ismi kalmaması dileğiyle.

 

VEFALI ve DOSTÇA KALIN…!

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: AHDE, VEFA,
Yorumlar
Haber Yazılımı