Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 02:53 Bu haber 1375 kez okundu
 
Adnan Hazır ''Engelsiz Şehir Bafra'' Projesini Açıkladı
Samsunun Bafra ilçesinde siyasetin önemli isimlerinden iktisatcı ve yazar Adnan Hazır 10-16 Mayıs Engelliler haftası dolayısıyla engellilere yönelik önemli projeler açıkladı.
SAMSUN Haberi
Adnan Hazır ''Engelsiz Şehir Bafra'' Projesini Açıkladı

 

Adnan Hazır yaptığı açıklamada projeleri 9 maddede ifade ederek şunları söyledi "ENGELSİZ ŞEHİR BAFRA'' Ülkemizde yüzde 11 oranında engelli İNSANIMIZ var. Bu oran Baframız içinde geçerli. İlçemizde de 10 binin üzerinde İNSANIMIZ engellidir.

3 Aralık Dünya engelliler günü ve 10-16 Mayıs Engelliler haftasında birer demeç, sosyal medyada paylaşım ve iki ziyaret ile sevgi olmaz. Bu konuda duyarlı olmakla birlikte bir çok şey yapılmalıdır.

1- Engelli vatandaşlarımız için önceki belediye başkanımız tarafından yapılmış engelli koordinasyon merkezi ve alınmış olan Engelli ulaşım araçı var. Bugün itibarıyla bu yeterli değildir. Bu nedenle 2024 yılında ALLAHIN izni ile hemşehrilerimin destekleri sonucunda göreve gelir gelmez. ENGELSİZ ŞEHİR BAFRA çalışmasını başlatacak ve bu alanda tüm Türkiye ve dünyaya Baframız örnek olacaktır.

Bu amaçla:
1- Engelli vatandaşlarımızın sosyal, kültürel, sportif faaliyetlere katılımlarını sağlamak, sağlık hizmetlerinden yararlanmalarında ulaşımları ve hastanelere, eczanelere ve aile hekimliklerine, park ve dinlenme alanlarına, pazar yerleri, avm ile marketlere gitmeleri ve gelmeleri için yaş grupları ve refakatcı olan anne, baba, abla kardeş arkadaş ve yakınlarının durumu dikkate alınarak o günün en modern 10 adet engelli ulaşım araçı alacağız. Engelli insanlarımızın sosyal hayatın içinde daha fazla yer almaları ve rahatlıklarj için ücretsiz ulaşım imkanı sağlayacağız.

2- Engelli yaşam ve rehabilitasyon merkezi kuracağız. Burada hem spor yapacak hem dinlenecek ve eğlenecek hem de sosyal kültürel ve sanatsal faaliyetler yapacaklardır.

3- 21'i şehir merkezimizde olmak üzere ilçemizde 139 mahallemiz var. Şehir merkezimiz ve 2014 yılında mahalle olan köylerimizde her birinde engelli çocuk sayılarımız belirlenip dikkate alınarak yer seçimleri yapılarak engelli çocuklarımızın kullanacağı yeterli sayıda Engelli çocuk parkları kuracağız. Tüm parklarımızda olduğu gibi bu parklarımızda 7/24 güvenlik kamerası ile takip edilip güvenli parklar oluşturacağız. Bu parklarımızda görevlilerimiz olacak, ailelerimizin ve çocuklarımızın oturacağı kafeterya yer alacak. Ayrıca içinde yürüyüş yolu olacaktır. Bu parklarımıza ulaşım engelli ulaşım araçlarımız ücretsiz yapılacaktır.

4- Engellilerimiz için basketbol, voleybol, futbol yüzme gibi çeşitli spor branşlarında yer alacakları spor kulüpleri kuracağız. Spor tesisleri yapacağız bireysel ve takım sporlarında yarışmalara katılmalarını sağlayacağız. Tüm bu faaliyetlerde ücretsiz yer alacaklardır.

5- Engelli Konservatuvarı kuracağız. Burada Çeşitli müzik aletleri kurslarımız olacak, tiyatro resim, folklor, konser gibi etkinlikler yapabileceklerdir. Sergiler , yarışmalar düzenleyecekler yeteneklerini geliştirecekler spor da olduğu gibi kültür ve sanat hayatının da tam olarak içinde yer alacaklardır.

6-engelli bireylerimizin ailelerine çocuklarımız için eğitim yardımı yapılacak. Onların engelli çocuk bakımı ve ilgisi alanında uzmanlarca seminer, konferans ve eğitimler verilerek donanımları artırılacaktır.

7- ilçemizde kaldırımlardan, yollara. Resmi kurumlardan tüm fiziki donatılar kadar her alan engelli insanımızın kullanımına uygun olacaktır.

8- Engelli derneklerimizin tüm ihtiyaçları karşılanacaktır. Faaliyetleri yüzde yüz desteklenecektir.

9- Engelli çocuk oyun parklarımız, Engelliler yaşam Merkezi, Engelliler konservatuvarı, engelli koordinasyon merkezi ve engelli spor tesislerinde çalışacak belediyeye alacağımız personellerimizi engelli insanlarımız arasından alacağım.

Önce İnsanı Sevmek


 

Kaynak: (KH) - KaradenizHaber Editör: Karadeniz Haber
Etiketler: Adnan, Hazır, ''Engelsiz, Şehir, Bafra'', Projesini, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı